Už aj rieky v Českej republike sú zamorené. Nájdené mikroplasty sa dostávajú aj do tiel obyvateľov

Lucia Mužlová Ešte viac

Foto: flickr

Ako informovalo imeteo.sk, už aj v riekach našich susedov v Českej republike sa našli mikroplasty. Odborníci si dali urobiť analýzu vody z riek a tá ukázala, že problém s mikroplastami je naozaj celosvetový a určite sa nevzťahuje len na moria a oceány. 

Foto: via Wikimedia Commons

Nemusíme chodiť ďaleko a narazíme na šokujúce správy. Vo vodách sa nachádzajú mikroplasty. Toto slovo sa postupne stáva strašiakom a vôbec nie zbytočne. To, že plastový odpad zamoril našu planétu už zrejme netreba nikomu pripomínať. Ani fakt, že sa vo forme mikroplastov dostáva do tiel živočíchov naprieč celým svetom nie je žiadnou novinkou. Na problém sa pozreli už aj v susednom Rakúsku.

Tím rakúskych odborníkov z Agentúry životného prostredia a lekárskej univerzity vo Viedni sa pozreli na to, či aj ľudské telo obsahuje čiastočky mikroplastov, ktoré postupne zamorili celú našu planétu. Analýzu síce nevykonávali na veľkej vzorke respondentov, no namiesto toho zvolili skôr priestorovú diverzitu. Celkom 8 účastníkov výskumu totiž pochádzalo z Poľska, Talianska, Japonska, Holandska, Ruska, Spojeného kráľovstva, Fínska a samozrejme Rakúska.

Foto: pixabay

Dnes sa dozvedáme, že organizácia Greenpeace si dala vypracovať vzorky odobrané z Vltavy a Labe. V oboch riekach sa mikroplasty našli. Analýza vzoriek vody, ukázala, že aj v českých riekach sa nachádzajú mikroplasty. To len dokazuje, že problém s plastami v riekach je celosvetový.Väčšina odobraných vzorkov obsahovala jeden až štyri fragmenty, či syntetické vlákna na liter.

Polovicu z nich tvorili mikroplasty a zvyšok sú upravené celulózové vlákna. Našlo sa tam 3.7 mikročastíc na liter, čo možno na prvý pohľad nie je alarmujúce. Keď si však vezmeme, koľko litrov pretečie každú sekundu riekou Labe, dostaneme číslo v niekoľkých desiatkach miliárd častíc.

Z Rakúska tak prišla vôbec prvá vedecká štúdia, ktorá potvrdzuje, že mikroplasty sa nedostávajú len do tiel morských živočíchov, ale postihujú aj človeka. V období, keď produkcia plastu vo svete vrcholí (polovica všetkých plastov bola vyrobená v 21. storočí) je to pre ľudstvo i celú planétu alarmujúca správa, ktorá by nás rozhodne nemala nechať chladnými.

0
Komentovať (0)