Sex je nebezpečný a farbenie vlasov vylúčené! 13 mýtov o tehotenstve, ktorým stále veria niektoré ženy. Bodu číslo 7 som verila aj ja!

Zuzana Fulopova

Tehotenstvo je nádherné obdobie v živote každej ženy. V tomto období nám záleží na tom, aby sme robili všetko správne pre zdravý vývoj nášho ešte nenarodeného dieťatka. A tak narážame na mnohé teórie, ktoré ale nie vždy sú pravdivé. A práve preto vám prinášame trinásť mýtov a predsudkov o tehotenstve, ktoré sa tradujú z generácie na generáciu.

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

Jesť za dvoch

Prvý mýtus sa vzťahuje na množstvo kalórií obsiahnutých v strave. Americký inštitút prišiel s teóriou, že ak má žena v  prvom trimestri tehotenstva zdravú a vyváženú stravu, nepotrebuje viac kalórií ako obvykle. Počas druhého trimestra by mala žena pridať približne 340 kalórii denne, v tretom trimestri 450 kalórií. Pre porovnanie – ide o pridanie asi dvoch pohárov kefíru so slnečnicovými semienkami alebo syrového sendviča naviac. Dôležité nie je teda množstvo, ale kvalita potravín.

Pokles IQ

Žena je počas tehotenstva citlivejšia, emocionálnejšia a niekedy sa správa aj nelogicky. Všetko to spôsobujú hormonálne výkyvy. Nie je však pravdou, že tehotenstvom klesá žene IQ, mozog len funguje inak ako zvyčajne. Spôsobuje to prepojenie medzi ženou a dieťaťom, kedy si už počas tohto obdobia vytvárajú medzi sebou vzťah. Počas tohto obdobia dokonca môže žena objaviť talent, o ktorom doteraz ani netušila. Napríklad objaviť v sebe nadanie na maľovanie, rozbehnúť biznis alebo napísať knihu pre deti.

Nebezpečenstvo ultrazvuku

pixabay.com

Každá budúca mamička musí podstúpiť vyšetrenie ultrazvukom, pričom sa traduje, že je to pre dieťatko nebezpečné. Ďalší mýtus! Ultrazvuk pozostáva z neionizujúceho žiarenia, čiže nie je nebezpečný, ako napríklad rontgenové vyšetrenie. Ultrazvukové vyšetrenie je veľmi prospešné v diagnostikovaní vývoja plodu a prípadnej včasnej pomoci ako žene, tak aj dieťatku.

Mladé mamičky

pixabay.com

Ďalším mýtom je ideálny vek, kedy má žena otehotnieť. Traduje sa, že je to do 30. roku života ženy. Hlúposť! Vek ženy neovplyvňuje zdravý vývoj plodu, ale jej stav biologického tela. Teda pokiaľ sa žena o seba stará, zdravo sa stravuje, cvičí a chodí na pravidelné gynekologické prehliadky, kludne môže plánovať tehotenstvo aj po 30-tke. V tedy sú ženy dokonca pripravené na dieťa nielen fyzicky, ale aj psychicky.

Chuť na slané

pixabay.com

V tehotenstve je žena vystavená rôznym chutiam, a to nie len na slané. Sladké, slané alebo aj kombinácia naraz obidvoch chutí. Niektoré ženy dokonca pociťujú v tomto období bizarné chute, ako napríklad na kriedu alebo omietku. Môže za to zas hormonálna nerovnováha. V zozname najobľúbenejšej potraviny u tehotných sa však umiestnila stará dobrá čokoláda.

Nešportovať

pixabay.com

Ďalším mýtom je zákaz akékoľvek pohybu počas tehotenstva. Naopak, v tehotenstve sa práve fyzická aktivita odporúča, aby zabezpečila zdravý vývoj dieťaťa, pripravila ženu na zvládnutie pôrodu a uľahčila jej po pôrode schudnúť. Svaly ženy sú v tomto období dokonca elastickejšie a odolnejšie. Samozrejme, proces a druh tréningu by sa mal prediskutovať s lekárom.

Sexuálna abstinencia

pixabay.com

Najviac diskutovanou témou je otázka sexu počas tehotenstva. Traduje sa, že sex počas tohto obdobia môže poškodiť dieťatko, alebo že je nemorálny či škodlivý. Ďalší mýtus! Udržanie intímneho pohlavného života v tomto období každej ženy je práve prospešné, pretože sa ním posilňujú panvové svaly a udržiava zdravý psychický stav. Samozrejme máme na mysli normálny sex, žiadne akrobatické kreácie.

Žiadne farbenie vlasov a nechtov

Kvalitná kozmetika v dnešnej dobe už aj tento mýtus vyvracia. Ak kozmetické prípravky neobsahujú toulén, formaldehyd, gáfor, amoniak či resorcinol, pokojne môžete siahnuť po týchto výrobkoch aj v tehotenstve. Veď aj v tomto období chce každá žena vyzerať krásne.

Jesť veľa orechov a rýb

pixabay.com

Vraví sa, že ak konzumujete v tehotenstve veľa vlašských orechov a rýb, budete mať inteligentné dieťa. Pravdou ale je, že táto teória nie je dokázaná. Jesť tieto suroviny počas tehotenstva je prospešné, pretože valaské orechy sú bohaté na draslík a horčík a jód v rybách je prospešný pre štítnu žľazu. Každopádne prísun omega-3 mastných kyselín ovplyvňuje zdravie mozgu, ale či aj dieťaťa, sa nevie.

Stres je škodlivý

Áno, dlhodobý a silný stres je škodlivý, a to nielen pre tehotné. Pokiaľ ale mávate občasný menší stres aj počas tohto obdobia, nebojte sa, je to normálne. Dôležitejší je prístup k tejto situácii ako samotný stres. Ak sa budete neustále obávať počas stresu, ako naň zareaguje dieťa, bude to horšie ako samotný emocionálny výkyv v dôsledku stresu.

Krém na strie

pixabay.com

Traduje sa, že krém určený na strie je najlepšie používať na ich prevenciu. Áno, mali by sme si na bruško natierať krém, ale pravdou je, že nemusí byť špecializovaný len na ne. Môžete použiť napríklad aj hydratačný krém alebo kokosový olej. Ak však máte génovú predispozíciu, pravdepodobne vám žiadny krém nepomôže, avšak môže ich obmedziť.

Piť menej vody v treťom trimestri

pixabay.com

V treťom trimestri žena často opúcha, preto sa odporúča obmedziť prísun vody. Pravdou však je, že opuchy s prísunom vody nesúvisia. Práve naopak, dostatočný prísun vody im pomáha vyrovnať sa s tým.

Po narodení dieťaťa sa nič nezmení

pixabay.com

Práve naopak! Po narodení dieťaťa sa život ženy úplne zmení. Nebude to ani horšie, ani lepšie, bude to jedným slovom iné. Pri všetkých organizáciách vášho života budete automaticky v prvom rade brať do úvahy potreby dieťaťa. A to bude zásadný rozdiel vo vašom predchádzajúcom fungovaní.

Poznáte aj vy nejaké iné mýty o tehotenstve? Dajte nám vedieť v komentároch!

Pozri aj: Neuveríte, čo našli po rokoch v dome geniálneho umelca Salvadora Dalího

                                                                                                zdroj: babskeveci.sk (Zuzu) adme.ru

Najnovšie články