Toto je tá najužitočnejšia a najzdravšia bobuľa na svete! Vždy keď idem do obchodu alebo na trh, hľadám ju ako prvú


Arónia čiernoplodá, ktorá je známejšia pod pojmom čierna jarabina, je ker, ktorý často slúži len ako okrasná rastlina parkov a záhrad. Jej plody sú však hotovým pokladom pre zdravie, a preto by ste jej mali venovať pozornosť. Vysoký obsah vitamínov a minerálov alebo látka, ktorá pôsobí ako účinná prevencia pred rakovinou, sú nesmiernymi benefitmi pre náš organizmus. Na internete i v obchodoch sa dnes predáva za vysoké sumy, no pokiaľ ju pestujete, starostlivosť o tento ker vás nestojí takmer nič. A jej zdravotné účinky sú na nezaplatenie.

pixabay.com

Arónia je opadavý ker známy v troch farbách – červenej, fialovej a tmavofialovej až čiernej. Práve najtmavšie sfarbený druh odborne nazývaný Aronia melanocarpa, čiže Arónia čiernoplodá, je hojne rozšírený aj v našich záhradách a parkoch a je skutočným pokladom pre zdravie. Možno túto rastlinu poznáte pod ľudovým názvom čierna jarabina.

commons.wikimedia.org

Pôvod arónie je na východe Severnej Ameriky, kde ju poznali a využívali už Indiáni. Odtiaľ sa rozšírila aj do Európy. Arónia dlho zastávala len úlohu okrasného kríka, pokiaľ sa v 20. Storočí nezačala pestovať v Rusku. V súčastnosti ju nájdeme v takmer celej Európe, no darí sa jej najmä v severnejších krajinách, kde obľubuje vlhké lesy.

commons.wikimedia.org

Nájdeme ju vo forme kríkov, ktorých okrasná funkcia sa využíva aj v parkoch na Slovensku. Práve pekné oranžové a červené sfarbenie listov na jeseň z nej robí oku lahodiaciu zástupkyňu flóry. Sadiť ju môžete na jeseň, neskôr kvitne peknými bielymi kvetmi, ktoré su malé a zložené do súkvetia. Plody sa objavujú už skôr, no oberať by ste ich mali najskôr v polovici augusta. Ideálny je zber v septembri, no pozor treba dávať na vtáky, ktoré bobule s obľubou konzumujú a môžu tak zničiť celú úrodu.

commons.wikimedia.org

Plody sú nesmierne trpké a kyslé, čo ich v surovom stave robí takmer nejedlými. Vtáky, ktoré túto nepríjemnú chuť necítia, ich tak zobú a následne roznášajú semená trusom. Čím neskôr budete aróniu zbierať, tým menej trpké budú bobule. Prakticky vydrží aj prvé mrazy, keďže drobné čierne malvice nezvyknú samé opadať a ostávajú na kríkoch aj cez zimu pre zvieratá.

pixabay.com

Práve kvôli trpkej a kyslej chuti plodov arónie sa rôzne spracúva alebo ju môžete v surovom stave konzumovať so sladkým ovocím či zmiešať s medom. Známe je lahodné víno, ktoré sa z plodov arónie vyrába, no zvykne sa miešať aj s iným ovocím – napríklad ríbezľami. Z plodov arónie sa tiež pripravuje sirup, omáčky k mäsu, džem, čaj alebo džús. Zvykne sa i zavárať alebo sa pridáva do kompótov k jablkám či hruškám. Stopercentné šťavy z arónie dnes môžete kúpiť i v obchodoch.

pixabay.com

Arónia je jedným z najbohatších zdrojov antioxidantov. Obsahuje vysoký pomer bielkovín, vlákniny a najmä vitamínu C, ktorý sa však tepelným spracovaním vytráca. Aróniu však môžete i zamraziť bez toho, aby ste prišli o významné látky. Ak máte problém s oslabenou imunitou, určite by ste mali siahnuť po plodoch arónie, ktoré výrazne posilňujú organizmus. Pigment antokyán, ktorý je zodpovedný za tak tmavé sfarbenie bobúľ je preukázateľne účinný aj ako prevencia proti rakovine. Vysoký obsah antokyánov v arónii je preto predmetom záujmu vedcov a obsah tejto látky je najvyššou nameranou hodnotou spomedzi všetkých rastlín.

pixabay.com

Arónia dokonca dokáže odbúravať ťažké kovy z tela. Práve preto bola podávaná obetiam nehody v Černobyle. Ľudia, u ktorých bola diagnostikovaná cukrovka, by toto ovocie nemali vynechávať. Obsahuje totiž prírodné sladidlo. Konzumácia arónie sa odporúča aj pri problémoch s cholesterolom a tiež dokáže znížiť krvný tlak. Telu dodáva množstvo železa, preto je skvelá aj pri boji s chudokrvnosťou. Celkovo zlepšuje krvný obeh a tiež prekrvenie pokožky. Pri kardiovaskulárnych chorobách alebo pri zlyhávaní pečene je taktiež významným doplnkom stravy a pôsobí ako liečivo.

pixabay.com

Arónia nie len detoxikuje organizmus, dokáže tiež bojovať proti kŕčovým žilám a pomáha i pri problémoch so štítnou žľazou. Znižuje očný tlak a používaná je i pri zápaloch očí. Vhodná je i pri problémoch s obličkami a reumatických problémoch.

pixabay.com

Arónia je skrátka skutočným pokladom a množstvo látok prospešných pre zdravie je v jej malviciach až prekvapivo vysoké. Preto by ste ju mali zahrnúť do svojho jedálnička čo najskôr.

Pozri aj: Táto šikovná žena zbierala v lese šišky a nikto nechápal, čo s nimi chce robiť. Keď uvideli dom vyzdobený ako z rozprávky, okamžite zmenili názor!

zdroj: babskeveci.sk (Jana L), foxnews.com

Viac článkov o zdraví nájdete TU.


Komentáre

komentárov