Naši starí rodičia si tieto zlé veci užívali plnými dúškami. 10 príkladov z minulosti, ktoré ľudia bežne robili, no dnes sú pokladané za škodlivé

Lucia Mužlová

Vecí, ktoré sú pre naše zdravie neprospešné, pribúda čoraz viac. Neodporúča sa jesť príliš veľa mäsa, v extrémnych prípadoch žiadne, jesť prevažne zeleninu a ovocie, neumývať si vlasy šampónom, nefajčiť, nepiť alkohol, každý deň ísť cvičiť, používať len bio kozmetiku a množstvo ďalších príkazov, zákazov a odporúčaní sa na nás valí z každej strany takmer na dennej báze. Naši starí rodičia si však nad tým až tak hlavu nelámali, robili aj týchto 10 vecí a užívali si život naplno.

Článok pokračuje pod videom ↓

Fajčili

V 50. rokoch fajčil takmer každý a reklamy fajčenie dokonca odporúčali. Hovorilo sa v nich, že fajčia aj lekári a bola to pravda. Až o niečo neskôr prišli vedci na to, že fajčenie spôsobuje rakovinu pľúc, srdcovo-cievne ochorenia a je zodpovedné za nejeden prípad vrodeného defektu, ak matka fajčila počas tehotenstva. Napriek tomu, že dnes už o týchto rizikách vie každý, stále je fajčenie jedným z najrozšírenejších zlozvykov na svete.

Jedli spracované mäso

Hovorí sa, že všetkého s mierou. Kým čerstvé mäso je v menších dávkach pre človeka prospešné, vôbec nie je zdravé vo veľkom konzumovať spracované mäso, ako napríklad vo veľkoobchodoch kupované salámy, slaninu, či klobásky. Spájajú sa totiž so zvýšeným rizikom vzniku srdcových ochorení a rakoviny. Dôvodom je veľké množstvo soli, ktorú tieto výrobky obsahujú. Aj keď si naši predkovia taktiež radi pochutnali napríklad na slanine, oveľa viac holdovali čerstvým výrobkom.

unsplash.com

Šoférovali pod vplyvom alkoholu

Napriek tomu, že oproti minulosti stúpol počet ľudí holdujúcich alkoholu, klesol počet dopravných nehôd spôsobených opitosťou. A to vďaka zákonom, ktoré ešte v roku 1930 neexistovali. Stále je však úmrtí kvôli alkoholu za volantom veľa, ročne takto zomrie až 10 000 ľudí na cestách.

Jedli veľa cukru

Výskumy dokazujú, že konzumácia nadmerného množstva pridaného cukru zvyšuje riziko vzniku obezity, cukrovky, rakoviny a srdcových ochorení. Napriek tomuto poznatku a varovaniu WHO, výrazne prekračujeme odporúčanú dennú dávku a ročne tak skonzumujeme takmer 33 kilogramov cukru. Aj keď aj naši prarodičia konzumovali cukor, nie až v takom množstve. Čoraz viac cukru a sladidiel sa však pridáva do jedál už pri výrobe. Vedeli ste napríklad, že v jednom pive sa ukrýva až 5-7 kociek cukru?

Tešili sa z vopred pripravených jedál

V 20. storočí sa vedci, najmä na západe, zameriavali najviac na to, ako čo najviac uľahčiť životy ľudí, ako žiť čo najlacnejšie ale najefektívnejšie. Potravinársky priemysel tak na trh prinášal čoraz viac výrobkov, ktoré na policiach odstáli celú večnosť alebo sa dali zamraziť. V súčasnosti je však známy fakt, že polotovary obsahujú obrovské množstvá cukru a málo živín, ľudia sú preto najedení, ale istým spôsobom podvýživení. Prijímajú totiž množstvo prázdnych kalórií.

Pili sladené nápoje

Za značné množstvo prijatého pridaného cukru sú zodpovedné najmä sladené nápoje. Nájdete ich takmer v každej domácnosti, a to napriek tomu, že vylúčiť ich z jedálnička by bolo najefektívnejšou cestou, ako sa zbaviť veľkého množstva cukru.

unsplash.com

Jedli transmastné kyseliny

Výhodou transmastných kyselín kedysi bolo, že výborne sa nimi dochucovali jedlá, boli lacné a dali sa dlho skladovať. Avšak už aj malé množstvo negatívne vplýva na naše zdravie. Keby ste sa mali rozhodnúť medzi stuženým margarínom a maslom, odporúčame siahnuť po tej druhej alternatíve. Zákon prikazujúci zobrazenie ich obsahu na potravinách sa však našich predkov ešte netýkal, do platnosti vstúpil len pred niekoľkými rokmi.

Nepoužívali bezpečnostné pásy

V roku 2014 už takmer 90 percent ľudí používalo v aute bezpečnostný pás a až polovica tých, čo zahynuli na cestách, pás zapnutý nemali. Ročne zachránia pásy množstvo životov, nebolo to tak ale vždy. Do roku 1960 sa autá s bezpečnostnými pásmi ani nevyrábali a zákon o ich povinnom zapínaní počas jazdy vstúpil do platnosti až o desiatky rokov neskôr.

Nenosili prilbu

Prilby nie sú považované za príliš estetický doplnok a mnohí ľudia sa im radi vyhýbajú. V súčasnosti však štúdie dokazujú, že prilba dokáže riziko vážneho úrazu znížiť až o 65 percent. Prilby však nenosili ani naši starí rodičia a na bicykloch či motorkách sa preháňali bez nich.

unsplash.com

Opaľovali sa bez krému

Keď sa naši starí rodičia ako deti išli von hrať, nemysleli na to, že by sa najprv mali natrieť opaľovacím krémom. Je však dokázané, že pobyt na slnku bez tejto ochrany výrazne zvyšuje riziko vzniku melanómu. Môžeme byť preto radi, že bol v roku 1940 opaľovací krém vynájdený.

Pozri aj: 15+ príkladov, kedy si vnúčatá uvedomili, že ich starí rodičia boli viac cool než oni

iflscience

Najnovšie články