Našli ste v kuchyni medzi jedlom mole? Takto jednoducho a rýchlo sa ich zbavíte skôr ako vám potraviny poškodia

Monizz Ešte viac

Určite ste sa už stretli s moľami v ovsených vločkách. No vedeli ste, že mole sa môžu chytiť aj do množstva ďalších suchých potravín? Skontrolujte si najmä police v potravinových skriniach či v komore. Možno ich objavíte v bazovom čaji či v čajovom pečive. Môžu byť naozaj kdekoľvek. Sú maličké a nenápadné a ľudia ich, žiaľ, často nezbadajú a pokojne zjedia.

pixabay.com

Niežeby sa vám konzumáciou molí pritrafila nejaká nebezpečná choroba, no vedomie, že jeme hmyz, asi nikoho nepoteší. Milujú obilniny, múku, ale aj olejniny. V lete sa chytajú do potravín najviac. Ťahá ich totiž vlhkosť, a to najmä vtedy, ak je dom zatvorený a nevetraný. Napríklad počas dovolenky.

Vedia potrápiť

Ak nenechávate otvorené okno a pravidelne potraviny nekontrolujete, skúste si ich aspoň zabezpečiť. Celkom postačia sklené tesniace nádoby, do ktorých sa mole nedostanú, pokiaľ ste si ich nedoniesli v potravine už z obchodu.

pixabay.com

Ak ale zbadáte v byte poletovať molu, môžete si byť istí, že niekde sú aj jej larvy. Rýchlo prezrite ryžu, múku, cereálie, sušienky, sušené ovocie, orechy, ale aj granule pre psa. Ak ich nájdete čo i len v jednom vrecku, okamžite ho vyhoďte a najlepšie rovno von.

Mole kladú vajíčka na odľahlejších miestach, napríklad za skrinkami, prípadne za radiátormi. Nezabúdajte preto dôkladne a pravidelne čistiť police aj vzadu a venujte sa aspoň raz do týždňa vysávaniu aj za radiátormi a za väčšími kusmi nábytku. Na vyhubenie molí úplne postačí prebehnúť police a odľahlé miesta vodou zmiešanou s octom.

pixabay.com

Ak sa chcete poistiť, vyskúšajte ešte jeden babský recept. Narežte strúčik cesnaku na dve polovice a rozložte ich po policiach podľa toho, aké sú veľké. Cesnakový zápach mole odháňa. Podobný efekt má aj mätový olej.

pixabay.com

Ak ste ešte mole neobjavili, nezúfajte. Možno u vás vôbec nie sú. A ak sú, čoskoro sa ukážu. Predísť im môžete aj tak, že pri niektorých potravinách sa pozriete pod obal. Dá sa to napríklad, ak kupujete ovsené vločky v priehľadnom vrecúšku. To isté pri všetkých druhoch strukovín a ryže. Pri múke je to trochu problém. V tomto prípade môžete len dúfať, že si spolu s ňou domov neprinesiete aj neželaných návštevníkov.

pixabay.com

Ako riešite problém s výskytom molí v potravinách vy? Dajte nám vedieť v komentároch.

zdroj: babskeveci.sk (M), bidista.com

Pozri aj: Izbové kvety som zaliala týmto domácim roztokom z kyseliny citrónovej. To, čo sa stalo potom mi vyrazilo dych!

0
Komentovať (0)