Z drevených dosiek som si vyrobila rám a naň pripevnila štipce a hodvábnu šatku. Svoj výtvor teraz môžem nosiť každý deň do práce, pretože kolegyne mi ho vychválili


Musím vám povedať, maľovanie na hodváb je aktivita, ktorá dokáže človeka neskutočne uvoľniť. Nemusíte na nič myslieť, dokonca nemusíte mať na takéto maľovanie úplný talent. Krásne dielo vytvoríte len tým, že budete farby do hodvábu postupne zapúšťať a umenie sa v podstate vytvorí aj samé. Chcete si vytvoriť nádhernú ručne maľovanú hodvábnu šatku, šál či kravatu? Potom je tento návod určený pre vás.

Budeme potrebovať:

hodvábnu šatku (prípadne vreckovku, kravatu a pod.)

farby na hodváb

kontúrovacie perá

štetce

kelímok s vodou

drevený rám

gumičky

kovové štipce

fén

Postup:

V prvom rade je potrebné si vyrobiť drevený rám, kde pripevníme šatku. Stačiť vám budú motúzy a 4 rovnako dlhé dosky, ktoré spojíme do tvaru štvorca. To, ako to vyzerá môžete vidieť na fotografii. Samozrejme, ak rám máte (napr. z obrazu) použite ten. Fantázii sa medze nekladú.

IMG_20170425_173748
babskeveci.sk

Na rám je potrebné si pripevniť kovové štipce na gumičke tak, aby boli flexibilné a teda naťahovacie. Hodvábnu šatku si najskôr celú namočíme v čistej studenej vode a dobre ju vyžmýkame. Následne ju pripevníme štipcami k rámu tak, aby bola poriadne napnutá. Ak máte štvorcovú šatku, na každej strane rámu by mali byť 4 štipce na gumičke.

IMG_20170425_173817
babskeveci.sk

Následne si môžeme kontúrovacím perom naznačiť tvary a vzory. Ak použijeme kontúrovacie perá, je to istota, že za hranicu nám farba nepôjde. Maľovanie na hodváb je o rozpíjaní, to znamená, že ak chceme presné tvary, potrebujeme ich vymedziť.

IMG_20170425_173756
babskeveci.sk

Ak sa bojíte kresliť priamo kontúrovacím perom alebo farbou, existujú fialové perá, ktorými si vzory môžete predkresliť. Tie sa praním zmažú samé, čo je skvelé, ak máte trasľavú ruku ako ja 🙂 Dôležité je, že kontúrovacie pero musí byť pred farbením úplne suché, to znamená, že si pomôžeme fénom.

IMG_20170425_185556
babskeveci.sk

Následne si nakvapkáme na paletu tekuté farby, zmiešame si rôzne odtiene a vezmeme štetec. Farby pomaly zapúšťame smerom od stredu k okrajom vzoru. Ak chceme farbu zmeniť za nejakú inú, štetec dobre umyjeme v čistej vode a otrieme do papierovej servítky.

IMG_20170425_185603
babskeveci.sk

Takto postupujeme už podľa vlastnej fantázie. Môžeme vyfarbiť len vzory, prípadne aj celú šatku. Na záver si pomôžeme fénom, ktorým šatku vysušíme. Hotovú šatku prežehlíme a až následne perieme. Hlavne nie naopak, pretože si dielo zničíte a farby sa rozpustia.

Tu je pár nádherných nápadov, aké šatky môžete vytvoriť

IMG_20170425_192029
babskeveci.sk

Bez názvu
pinterest
hodvab1
pinterest
hodvab2
pinterest
hodvab3
pinterest
hodvab4
pinterest
hodvab5
pinterest
hodvab7
pinterest
hodvab8
pinterest
hodvab9
pinterest
hodvab10
pinterest

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.)

Viac skvelých návodov nájdete TU.


Komentáre

komentárov