Návod krok za krokom: Zo starej drevenej palety si vyrobila na balkón túto vec na pestovanie kvetov, ktorú určite budete chcieť tiež


Kvety na balkónoch či terasách chceme všetky, no niekedy sa nám už visiace črepníky vidia trochu otrepané. Zvlášť pestovateľky byliniek ocenia nápad použiť starú drevenú paletu. Poskytuje toľko priestoru na sadenie, koľko by balkón nikdy neposkytol, alebo ak by poskytol, bol by celý zaprataný kvetináčmi. Pozrite sa, aké je to jednoduché a krásne!

1
labioguia.com

Palety sa v súčasnosti tešia veľkej popularite a ľudia im s obľubou vdychujú nový život. Či už ich využívajú na sedenie, vyrábajú z nich pôsobivé poličky alebo dokonca vertikálne záhradky. Neviete o čom je reč? Sledujte, ako jednoducho si dokážete vyrobiť z obyčajnej palety dokonalú zelenú „záhradu“ vhodnú na balkón alebo na vašu terasu.

Málo miesta, veľa rastlín

Ak máte malý balkón, no milujete rastlinky a chceli by ste, aby bol váš balkón zelenší, živší a viac dýchal, zaobstarajte si jednu drevenú paletu. Pre začiatok skúste paletu, ktorá nebude veľmi opotrebovaná. Buďte opatrní najmä pri výrobe, aby ste sa neporanili na klincoch vytŕčajúcich z dreva. Skôr, než začnete s paletou pracovať, je dôležité, aby ste ju nalakovali alebo ošetrili pred dažďom, vodou, a aj vlhkosťou z hliny. Ak nemáte po ruke lak na drevo, môžete použiť aj slnečnicový olej. Splní takmer ten istý účel, ibaže má kratšiu životnosť.

2
labioguia.com

Potom na zadnú stranu palety natiahnite pevnú umelú látku alebo igelit. Je jedno, čím konkrétne zadnú časť palety potiahnete. Dôležité však je, aby materiál nenasával vodu. Mohla by vám ľahko navlhnúť stena. Látku alebo igelit pribite klincami či pripínačkami.

3
labioguia.com

Po pripevnení látky paletu položte na zadnú časť a z prednej časti do dielov nasypte zeminu.

4
labioguia.com

Pomedzi latky vložte kvety a dobre pritlačte, aby nevypadli. Nezabudnite ich primerane zaliať vodou.

5
labioguia.com

Na samotný vrchol nasaďte rastlinku, ktorá vám bude rásť do výšky. Ideálne na tento účel sú bylinky. Medzi latky je dobré sadiť buď ťahavé rastlinky alebo hustú kučeravú zeleň s drobnými kvietkami.

6
labioguia.com

V palete sa bude dariť aj skalničkám, ktoré pôdu vo vnútri palety zároveň krásne spevnia. Niektorí ľudia do paliet sadia dokonca zeleninu. Ťahavé cherry paradajky, petržlenovú vňať, ale aj hlávkový šalát!

7
labioguia.com

Aby ste predišli zbytočnému sypaniu pôdy, nechajte paletu 1-2 týždne ležať na zemi. Až po uplynutí tejto doby paletu postavte a oprite ju o stenu. Zabezpečíte si tak menej roboty, rastliny už budú usadené a pôda spevnená. Rastliny zavlažujte s krhlou s úzkym hrdlom, ktoré môžete vsunúť medzi rastliny. Rovnako dbajte na polievanie vrchnej časti palety, ktorá vyschne najskôr. Jednak jej vodu nasajú korene rastúce pod ňou a jednak je jej pôda priamo vystavená slnku.

zdroj: babskeveci.sk (Monika), labioguia.com

Viac skvelých návodov nájdete TU.


Komentáre

komentárov