Návod na výrobu šiat bez šijacieho stroja


Šitie na stroji si vyžaduje istú zručnosť a bezpochyby aj čas. Nie všetky z nás však majú predchádzajúce skúsenosti so šitím. Prinášame vám azda najjednoduchší návod, vďaka ktorému si vytvoríte nádherné jarné šaty úplne sama aj bez akýchkoľvek krajčírskych schopností. Nebudete potrebovať žiadny šijací stroj, a predsa si vlastnými rukami vykúzlite elegantné šaty, ktoré budú všetci obdivovať. Ako na to?

saty
takprosto.cc

Veľmi často sa ženám pri výbere šiat stáva, že im nesedí strih, alebo aj keď na nich šaty sedia ako uliate, ich farba alebo vzor nemusí až tak zaujať. Vďaka nasledujúcemu návodu si však vytvoríte perfektné jarné šaty bez rukávov vo farbe i vzore, ktorý sa vám najviac páči. A to všetko vám zaberie len zopár minút.

Budeme potrebovať:

štvorec textilu podľa vlastného výberu (2 x 2 m)

krajčírsku kriedu alebo fixku

nožnice

Postup:

Na rovnom podklade si rozprestrieme vybranú textíliu. Najlepšie sa vám bude pracovať na zemi. Látku potom chytíme za jej roh a diagonálne preložíme, čím vytvoríme trojuholník. (Na obrázku z ľavého horného roha smerom k pravému dolnému)

saty 1
takprosto.cc

Následne spravíme ten istý úkon znova. Chytíme roh tkaniny a preložíme ho tak, aby nám vznikol trojuholník. (Z pravého horného okraja k ľavému dolnému). Látku zakaždým uhladíme.

saty 2
takprosto.cc

Teraz zložíme trojuholník látky znova, čím vytvoríme „pravouhlý“ trojuholník. (Z ľavého dolného okraja smerom k pravému dolnému okraju).

saty 3
takprosto.cc

Poslednýkrát zložíme látku tak, že chytíme jej roh (pri vrchole pomyselného pravého uhla) a preložíme na polovicu.

Teraz si vyznačíme čiaru, ktorá znázorňuje miesto, kde budeme strihať. Líniu strihu vedieme tak, aby sme odstrihli nadbytočné časti látky a vytvorili úhľadný trojuholník. Nezaznačujte úplne rovnú čiaru, skôr jemný oblúk.

saty 4
takprosto.cc

Nožnicami odstrihneme vyznačenú časť.

saty 5
takprosto.cc

Naskladaný úzky trojuholník rozložíme na širší. V jeho hornom rohu vyznačíme malý poloblúk, čo zopakujeme i na ľavej hornej strane textílie. Poloblúk na bočnej strane by mal byť o niečo väčší.

saty 6
takprosto.cc

Následne obe vyznačené časti vystrihneme a celú látku môžeme rozložiť.

saty 7
takprosto.cc

Hotovo! Mal by nám vzniknúť kruh s troma vyrezanými otvormi uprostred.

saty 8
takprosto.cc

Teraz stačí šaty stiahnuť opaskom a vy sa môžete popýšiť krásnym vlastnoručným výtvorom. Vďaka tejto neuveriteľnej jednoduchosti a rýchlosti celého procesu, si môžete takýchto šiat „ušiť“  hneď niekoľko.

Samozrejme v závislosti od druhu materiálu, aký ste použili, je následne potrebné podohnúť a obšiť okraje, čo istotne zvládne každá z nás.

zdroj: babskeveci.sk (Jana L), takprosto.cc

Viac skvelých návodov nájdete TU.


Komentáre

komentárov