Nechať dieťa čo najdlhšie doma alebo ho dať hneď do škôlky? Názor odborníkov je jednoznačný

Lucia Horáková Ešte viac

Kedy je ten správny čas dať dieťa do škôlky alebo si myslíte, že je lepšie nechať ho čo najdlhšie v domácom prostredí? Aj s takýmito otázkami sa zaoberá veľa mamičiek, ktoré majú pochybnosti o tom, či už nastal správny čas vybavovať škôlku.

Foto: pixabay

Ak ste sa aj vy zamýšľali nad touto otázkou, tak isté výskumy v tom majú úplne jasno. Podľa francúzskej štúdie, ktorej sa zúčastnilo 1 428 detí do troch rokov, je lepšie vašu ratolesť čím skôr socializovať. Dieťatko tak získa lepšie zručnosti, zdokonalí si jazyk či myslenie.

Na základe tejto štúdie sa zistilo, že deti tak majú neskôr menej emocionálnych problémov a rýchlejšie sa dokážu začleniť do kolektívu. Naopak, deti, ktoré ostávajú dlhšie doma s rodičmi, majú problémy so správaním.

Vedci z Pierre Louis Institute of Epidemiology a Public Health v Paríži mali sledovať emocionálny vývoj detí od narodenia až do ôsmich rokov. Taktiež boli rodičia požiadaní o zodpovedanie niekoľkých otázok, týkajúcich sa emocionálnych problémov svojich detí vo veku 3 až 8 rokov, či majú nejaké ťažkosti s kamarátmi, hyperaktivitou, nedostatočnou pozornosťou, správaním a sociálnymi zručnosťami. Vedcov okrem toho zaujímalo, aký typ výchovy rodičia použili, keď ich deťom boli štyri, osem a dvanásť mesiacov a potom keď mali dva a tri roky.

Foto: pixabay.com

A výsledky? Viac ako 44,5 percenta rodičov sa staralo o deti v domácom prostredí, kým štvrtina, teda 26 percent išla do škôlky či jaslí a o 30 percent detí sa starala blízka rodina alebo priatelia.

Analýza potvrdila, že deti, ktoré dostali formálnu starostlivosť v jasliach či škôlkach, mali menšie emocionálne problémy, ale aj lepšie sociálne zručnosti ako tie deti, o ktoré sa starali rodičia či príbuzní. Najhoršie mali dopadnúť deti, o ktoré sa starali opatrovatelia.

Autori štúdie tak dospeli k záveru, že práve výchova detí v prvých rokoch života im môže zlepšiť ich emocionálny vývoj, zabráni neskorším psychickým ťažkostiam a podporí aj ich správanie.

Pozri aj: AKTUÁLNE: Vo veku 60 rokov zomrel dlhoročný televízny redaktor RTVS

Lucy, dailymail.co.uk

0
Komentovať (0)