Nemajú ani jeden prípad koronavírusu. Táto krajina môže byť prvá na svete, ktorá zaočkuje všetkých obyvateľov

Kristína Hagarová Ešte viac

FOTO TASR – Radovan Stoklasa

Už len málo krajín na svete sa môže pochváliť tým, že pandémiu zvláda bez problémov, poprípade, že dokonca nemajú žiadne aktívne prípady. 

Portál CNN však informoval o tichomorskej krajine Palau. Je to súostrovie, kde býva asi 18 000 ľudí a práve dostali svoju prvú zásielku vakcíny vyrobenú spoločnosťou Moderna. Očkovanie sa začalo hneď na druhý deň, odkedy vakcína dorazila. Palau je pritom jedným z mála miest úplne bez koronavírusu. Prvá zásielka obsahovala 2 800 dávok vakcíny, ktorá bude podaná dvakrát s 28-denným odstupom.

Prví budú zdravotníci

Prví zaočkovaní budú zdravotní pracovníci, úradníci a zraniteľné skupiny. Palau doposiaľ nezaznamenal jediný prípad koronavírusu či smrť spojenú s ním. Keď sa vírus v januári minulého roka začal šíriť, Palau medzi prvými zaviedol prísne hraničné kontroly a od marca prísne uzavreli hranice. Do apríla všetkých občanov testovali. Keďže sú veľkostne malí a majú aj menší počet obyvateľov, budú sa môcť pravdepodobne pochváliť tým, že budú prvou krajinou, ktorá zaočkuje všetkých občanov.

Foto: TASR – Roman Hanc

Dúfajú taktiež, že takto docielia imunitu. Prvá osoba, ktorú zaočkovali, bola Sylvia Osarch, lekárka na geriatrii. “Som nadšená, že môžem ísť príkladom svojej komunite. Nechala som sa zaočkovať, aby som ochránila seba aj všetkých ostatných.”

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: