Nemôžete zaspať bez periny alebo prikrývky? Nie ste v tom sami a má to presné vedecké vysvetlenie

Lucia Mužlová Ešte viac

Foto: pexels

Viete si predstaviť, že si do postele ľahnete a nezakryjete sa? Dokonca aj počas letných mesiacov mnohí z nás spávajú pod perinou, prípadne tenkou prikrývkou alebo plachtou. Spať nezakrytý je jednoducho zvláštne a vyvoláva to v človeku podivné pocity. Prečo to tak je? Podľa odborníkov existuje viacero dôvodov. 

Regulujú teplotu tela

Ako cicavce sme teplokrvní. To znamená, že máme v tele termoregulačný mechanizmus, ktorý nám pomáha regulovať teplotu v závislosti od vonkajšieho prostredia. Keď však zaspíme, túto schopnosť pomaly strácame a práve vtedy intuitívne siahame po prikrývke. Tá nám pomáha udržiavať teplotu, ktorú na pohodlný spánok potrebujeme.

Je to náš zvyk

Foto: Unsplash

Na perinu sme jednoducho zvyknutí od útleho veku. Je to niečo, čo robíme väčšinu nášho života a preto je to pre nás samozrejmosť. V detstve nám perina dodáva pocit bezpečia a rovnako je to signál pre telo, že nastal čas, kedy ideme spať.

Znižovanie stresu a úzkosti

Práve náš zvyk a pocit bezpečia, keď sme zakrytí perinou nám pomáha odolávať aj stresu a napätiu či úzkostiam. Do tela sa vylučujú hormóny, ktoré udržiavajú naše telo aj psychiku v pokoji a mentálnej pohode. Sami dobre viete, aké ťažké je zaspávanie, pokiaľ máte veľa stresu. Niekedy možno pomôže, ak sa lepšie zakryjete.

Perina nám pomôže lepšie zaspať

Foto: pxhere

Ako sme už spomínali v predchádzajúcom bode, pokiaľ sa dobre zakryjete, lepšie zaspíte. S perinou si vytvoríte bariéru, zahrejete pokožku, odstránite faktory, ktoré by vás mohli rozptyľovať a zaspíte rýchlejšie. Dokonca aj samotný spánok je menej narušený vplyvmi a je oveľa kvalitnejší.

Cítime sa bezpečne

Aj vy musíte mať pod perinou obe nohy, lebo v opačnom prípade máte pocit, že sa vás niečo alebo niekto dotkne? Nie ste sami. Pocit bezpečia je počas spánku mimoriadne dôležitý, vyplýva to aj z evolúcie. Keď si predstavíte, že človek spával pod holým nebom a počas noci klesala teplota, chcel sa cítiť bezpečnejšie a samozrejme nechcel sa budiť na pocit mrazu. Rovnako napríklad pre deti je perina mimoriadne dôležitá, aby sa naučili čeliť veľkému strachu, akým je tma.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: