Nemusíte stáť v dlhých radoch v lekárni! Vďaka tomuto postupu si vyrobíte rúška aj bez šijaceho stroja

Hyriaková Kristína

Foto: redakcia

Asi nikomu nie je novinkou, že rúška sú v dnešnej dobe nedostatkovým tovarom. V lekárni sa ich už nedočkáte, hoci premiér Peter Pellegrini sľúbil, že situácia sa začne zlepšovať a od dnešného dňa budú rúška, ktoré majú, už distribuovať.

Článok pokračuje pod videom ↓

Uviedol tak v nedeľu v diskusnej relácii televízie TA3. Ak sa však chcete vyhýbať lekárňam a byť trošku ekologickejší aj v týchto krízových časoch, môžete si rúško vyrobiť pokojne aj doma. Nepotrebujete na to ohromné krajčírske zručnosti a úplne vám postačia veci, ktoré máte bežne doma. Na sociálnych sieťach nájdete množstvo príkladov ľudí, ktorí sa rozhodli, že najlepšie bude, keď si vyrobia rúška svojpomocne.

Potrebujete na to len:

  • kúsok bavlnenej látky,
  • gumu,
  • niť,
  • špendlíky
  • šijací stroj (ak stroj doma nemáte, pokojne použite ihlu a niť)

Čo sa týka veľkosti, záleží v prvom rade od tváre, je logické, že pre dieťa stačí menší kúsok ako pre dospelého.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený 良原リエ (@rieaccordion),

Postup

  • Z bavlnenej látky si vystrihnite obdĺžnik.
  • Z dlhšej strany zahnite okraje približne pol centimetra až jeden centimeter a prešite šijacím strojom.
  • Látku potom nariaste a prichyťte špendlíkmi. Aby ste riasenie zachovali, opatrne prešite látku aj z kratšej strany, popri špendlíkoch.
  • Potom už našite len gumy po bokoch rúška.

Ide to aj bez šijaceho stroja

Ak doma nemáte šijací stroj, úplne vám postačí aj ihla a niť. Možno vám to bude trvať trochu dlhšie a práca nemusí byť úplne precízna, na tom však v tomto prípade až tak nezáleží. Hlavné je, že sa vám podarí ochrániť seba a aj ostatných vo vašom okolí. Použiť môžete aj rôzne šablóny, kedy vyrobíte rúško aj bez riasenia, kde jednoducho látku len vystrihnete a prešijete.

Foto: redakcia

Výhody doma vyrobených rúšok

Popri hrozbe koronavírusu sa veľmi často zabúda na ekologický dopad, ktorý má za následok enormné množstvo používania rúšok a ich nadmerné vyhadzovanie. Keď si rúško vyrobíte doma, môžete ho po dezinfekcii neustále používať. Stačí len, keď ho vyperiete a poriadne prežehlíte.

Pripomíname, že nosenie rúška sa v tejto dobe stáva nevyhnutnosťou. Mestá Trnava, Bratislava a Banská Bystrica už zaviedli opatrenia, kedy je vstup do mestskej hromadnej dopravy možný len s rúškom, šatkou alebo šálom. Platí to taktiež aj pri nakupovaní či návšteve lekárne. Na sociálnych sieťach dokonca už vznikol populárny hashtag, používaný medzi Slovákmi, s názvom rúško nie je hanba.

Odborníci sa na nosení rúšok zhodujú

Ako uvádza TASR, ochranné rúška sú podstatným prvkom, ktorým ľudia chránia nielen sami seba, ale aj svoje okolie a celú spoločnosť. V nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo sa na tom zhodli bývalá ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, predpokladaný budúci minister zdravotníctva Marek Krajčí a infektológ Vladimír Krčméry.

Verejnosti pripomenuli, že sa má správať disciplinovane a uvedomelo. Zhodli sa tiež na tom, že je vhodné považovať každého za chorého a na základe toho konať. Infektológ Krčméry uviedol, že 90 percent úspechu, ako sa nenakaziť, je nosiť rúško.

Krajčí zasa doplnil, že pri jeho použití sa väčšina kvapôčok vylučovaných cez sliznice zachytí o rúško, čím sa minimalizuje možnosť nákazy. Nosenie rúška nie je vhodné počas pobytu na čerstvom vzduchu, napríklad v lese, neodporúčajú sa však takéto prechádzky vo veľkých skupinách.

Je dôležité, aby sa ľudia v dnešnej dobe nehanbili za to, že nosia rúška. Je to zodpovedné a chránia tým seba a aj ostatných.

Najnovšie články