Nenechajte sa viac využívať! Prestala som pomáhať ľuďom a viedlo ma k tomu týchto 8 vecí

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

Už odmalička nám všetci okolo nás vtĺkajú do hláv, aby sme pomáhali druhým vždy, keď sa to dá. Mali by sme byť nápomocní a robiť veci nezištne. Na druhej strane, existuje niekoľko bodov, kedy by sme pomáhať určite nemali.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na stránke Medium vyšiel pred niekoľkými rokmi článok s názvom „Prečo som prestal ľuďom pomáhať a prečo by ste to vy mali urobiť tiež“. Hoci to možno zo začiatku znie maximálne sebecky a až priam hrozivo, keď sa zamyslíte nad niektorými argumentami, uvedomíte si, že to všetko dáva zmysel. Práve preto sme sa rozhodli priniesť vám niekoľko bodov, ktoré by ste mali zvážiť predtým, než niekomu začnete pomáhať.

Sledujete tým vlastné ciele

Psychológ Stephen Karpman vytvoril karmický trojuholník, čo je sociálno-psychologický model vzťahov medzi ľuďmi. Podľa neho človek hrá jednu zo svojich troch úloh. Obeť, prenasledovateľ alebo záchranca. Čo sa týka záchrancu, jeho ciele sú na prvý pohľad jasné, teda pomoc obeti. V skutočnosti však touto pomocou sleduje vlastné úmysly, teda je pomoc len príležitosť realizovať svoje vlastné ciele. Obeť sa na záchrancovi môže stať závislá alebo mu slepo dôverovať a cítiť sa zaviazaná. Ak teda máte pocit, že chcete niekomu pomôcť so skrytým úmyslom, nerobte to vôbec.

Foto: maxpixel

Prestaňte pomáhať ľuďom, ktorí si to nezaslúžia

Vždy vám budú ľudia hovoriť, že máte pomáhať a nemáte žiadať nič naspäť. Od nepamäti sú nápomocní ľudia považovaní za dobrých a milých, pravda je však taká, že títo ľudia zvyčajne nevedia povedať nie. Ak patríte k jedným z týchto ľudí, je nevyhnutné, aby ste sa to naučili.

  • Nepomáhajte ľuďom, ktorí sa o vás nezaujímajú.
  • Nepomáhajte ľuďom, ktorí sa vám ozvú len vtedy, keď niečo potrebujú.
  • Nepomáhajte ľuďom, ktorí vašu pomoc neocenia.
Foto: pexels

Neponúkajte nič zadarmo

Ak ste profesionálna kaderníčka alebo sa venujete finančnému poradenstvu, či akejkoľvek inej službe, neznamená to, že to majú u vás vaši známi zadarmo. Cítite sa hlúpo, keď vašej kamarátke vo vašom salóne nafarbíte vlasy a pýtate si od nej peniaze? Alebo máte problém nedať zľavu, keď sesternici predávate kúsok z vášho obchodu? Prestaňte s tým. Nie ste povinná dávať nič zadarmo a nemali by ste mať výčitky, keď chcete za vaše profesionálne služby zaplatené.

Nepomáhajte, ak ste kvôli tomu nešťastná

Ak vás pomoc druhým robí nešťastnými, nemá to zmysel. Môže to zahrňovať rôzne činnosti, ktoré proste nerada robíte a máte k nim odpor. Nemusíte ich robiť len preto, lebo vás o to niekto požiada. Ako sme už spomínali, naučte sa povedať nie. Bude sa vám žiť oveľa lepšie.

Foto: unsplash

Neviete pomôcť na 100 %

Keď vás niekto poprosí o to, aby ste mu chodili polievať kvety, keď bude preč, zvyčajne nemáte problém povedať áno. Ak vám to však s kvetmi nejde a neviete ako na to, môže sa stať, že si vaši kamaráti nájdu doma suché alebo preliate rastlinky. Úprimne povedzte, keď s niečím nemáte skúsenosť a nechajte vašich priateľov, aby si na pomoc našli niekoho kompetentnejšieho.

Profesionálni žobráci

Máte vo svojom okolí priateľa, ktorý si od vás neustále požičiava peniaze? Môže to byť malá suma peňazí, o ktorej ani nebudete vedieť, že ju nemáte. Nemusí to byť človek, ktorý nemá prácu, no uvedomte si, že takto si môže vypýtať malú sumu peňazí od množstva známych a nemusí vynaložiť žiadne úsilie na to, aby ich zarobil sám. Teraz si predstavte, že mnohí ľudia si takúto malú sumu peňazí nevypýtajú naspäť. Každý by chcel zarábať viac, no nie?

Foto: pixabay

Nepomáhajte, kým vás niekto nepožiada o pomoc

Nebuďte nežistným človekom, ktorý sa sám ponúkne, že s niečím pomôže. Podľa štúdie väčšina kolegov vo vašej práci môže využívať vašu schopnosť tým, že sa budú tváriť bezmocne. Na druhej strane ľudia, ktorí sami navrhnú pomoc môžu narobiť viac škody ako úžitku. Tretia alternatíva je, že človek, ktorý chce pomôcť, opäť sleduje vlastné záujmy, teda presadiť sa na úkor niekoho iného. Nechajte človeka, nech sa sám presadí. Keď mu budete neustále ponúkať pomocnú ruku, nenaučí sa robiť niektoré úkony sám.

Pozor na pomoc deťom

Ktorý rodič už neurobí všetko preto, aby pomohol svojim deťom. Pomáhame im s úlohami, s domácimi prácami a ani sa nenazdáme a robíme všetko za nich. Je dôležité, aby ste ich nechali, nech si občas pomôžu sami. Dávajte im povinnosti a nechajte ich, nech sa s riešením trošku potrápia. Nechcete predsa, aby za vami váš syn chodil vždy, keď potrebuje niečo oprať.

Foto: unsplash

Väčšinou pomáhame ľuďom, ktorí sú nám určitým spôsobom blízky, teda priatelia a rodina. Táto skupina ľudí to už od nás očakáva a robí to automaticky. Pamätajte však na to, že aj keď je nezištná pomoc úžasná, veľmi často to skĺzne do zneužívania. Vždy si preto položte otázku: Urobil by toto ten človek aj pre mňa? Vtedy najčastejšie zistíte či sa vaša pomoc oplatí.

Najnovšie články