Neodličovala sa 25 rokov. Toto sa vám môže stať, ak budete aj naďalej spávať s maskarou na mihalniciach

Lucia Mužlová Ešte viac

Čistota základ života alebo aj umývajte si tvár, čistite ju a starajte sa o svoju pleť. Možno sa to stalo aj vám. Premohla vás lenivosť alebo ste prišli neskoro domov a už sa vám nechcelo odličovať make-up a ľahli ste si jednoducho namaľované s tým, že ráno urobíte všetko, čo ste nestihli večer. 

50- ročná austrálčanka sa doktorke sťažovala na veľkú bolesť očí. Očná lekárka jej pod viečkami našla veľké čierne škvrny, ktoré tento problém spôsobovali. A to všetko kvôli rutine, ktorú dodržiavala. Chodila spať s maskarou. A to celých 25 rokov!

V priebehu rokov sa žene pod viečkami nahromadilo množstvo maskary. Tá stvrdla na betón a začala jej spôsobovať bolesť a zápal spojiviek. Niektoré tieto kúsky dokonca žene poškrabali aj rohovku.

Foto: D. Robaei, Oftalmology, 2018

Aké sú príznaky? Máte pocit, akoby ste v očiach mali neustále piesok. Dráždi vás to, oči vás štípu, svrbia a cítite nekomfort. Riasenka alebo maskara obsahuje čierne farbivo a teda pigmenty, oleje, vosky, ktoré sú zmiešané s pevnými čiastočkami, ktoré po čase schnú a tvrdnú. Ak je riasenka kontaminovaná baktériami, koledujete si o vážne problémy. Majte však na pamäti, že ak sa vám niečo dostane do očí a pod viečko s tým, že to neodstránite napríklad pomocou vymývania vody, tieto častice sa môžu vo vnútri oka pohybovať.

Operácia a vyberanie jednotlivých kúskov trvalo viac ako 90 minút a pacientka ostala s trvalými následkami. Poškodená rohovka a zjazvenie sietnice. Toto je odstrašujúci príklad toho, ako to môže dopadnúť, keď sa nebudete pred spaním dôkladne odličovať.

Zlaté pravidlo make-upu nespočíva v tom, ako si riasenku, či očnú linku naniesť správne, zlaté pravidlo spočíva v odličovaní.

Pozri aj: O tomto by mali vedieť všetky ženy! 10 dôvodov, prečo by ste mali zvážiť, či budete chodiť na manikúru do kozmetického salónu

Lucia M., sciencealert.com

0
Komentovať (0)