Nestojí ani 23 eur a pomôže zachrániť životy ľuďom s koronavírusom. Zohnať ho môžete aj na Slovensku

Kristína Hagarová Zdravie

Foto: Unsplash

Jednou zo záhad koronavírusu je to, prečo hladina kyslíka v krvi dokáže klesnúť na nebezpečne nízku hladinu bez toho, aby si to pacient všimol.

Výsledkom bolo, že pacienti prichádzajú do nemocnice s oveľa horším zdravotným vzťahom, ako si uvedomovali a v niektorých prípadoch bolo príliš neskoro na účinnú liečbu. Ako uvádza portál BBC, potenciálne riešenie môže predstavovať oxymeter, ktorý umožňuje sledovať hladinu kyslíka doma a stojí približne 20 libier, čo je približne 22 eur. Normálna hladina kyslíka v krvi je medzi 95 % a 100 %. Doktor si myslí, že každý by mal zvážiť ich kúpu.

Foto: Unsplash

Každý by to mal mať doma

“Prijímali sme množstvo pacientov s nízkou hladinou kyslíka v krvi,” povedal doktor Matt Inada-Kim, konzultant pre akútnu medicínu v Hampshire Hospitals. Uviedol tiež, že bol skutočne zhrozený z prezentácie toho, koľko ľudí je ohrozených nízkou hladinou kyslíka len preto, lebo si to nevedia zmerať. V Anglicku sa oximetre dávajú ľuďom s covidom, ktorí majú viac ako 65 rokov a majú ďalšie zdravotné problémy. Ak im klesne hladina pod 92 %, mali by si zavolať záchranku.

Foto: Unsplash

Aplikácie sú nespoľahlivé

Doktor Inada-Kim hovorí, že neexistuje definitívny dôkaz toho, že tento model zachraňuje životy, no určite môže pomôcť pacientom lepšie sa odsledovať. Už prvé výsledky sú veľmi pozitívne. Podľa nich by mal preto každý zvážiť ich kúpu pre svoje vlastné potreby. Zároveň tiež upozornili na to, aby sa vyhli aplikáciám v smartfónoch, ktoré sú nespoľahlivé.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: