Netradičný domček v Starej Ľubovni obdivuje celý svet a píšu o ňom aj v zahraničí. Čím je taký výnimočný?


Dom je osadený v trochu nezvyčajnom prostredí. V okolí sa nachádzajú panelákové domy, ktoré tu vyrástli už v 80. rokoch a rodinné domy, ktoré tu vznikali od 60. rokov. Dom sa nachádza v záhrade jedného staršieho rodinného domu a zároveň aj na pozemku jedného z rodičov klientov a základným „kameňom“ pre stavbu sa stalo drevo, pretože je to typický materiál pre stodoly, ktorých v tomto malebnom meste môžete nájsť mnoho. 

domsr1
freshome.com

Dom má rozlohu takmer 140 m² a južná časť je presklená, čo perfektne korešponduje s okolitou prírodou a zároveň do domu preniká dostatok slnečného svetla a tepla. Nachádza sa tu aj terasa, ktorá prepája dom so záhradou a staršími stromami, ktoré sa tu nachádzajú. Exteriér je obložený smrekovým drevom a ľahká konštrukcia je doplnená betónovými nosníkmi a oceľovými stĺpikmi. Jeho výnimočnosť spočíva práve v starých odrodách napríklad hrušiek, no nájdete tu aj 3 staré brezy, ktoré sa nachádzajú v záhrade a boli vysadené ešte rodičmi klientov. Medzi ďalšie výnimočné faktory patrí samotná poloha a taktiež história rodiny, ktorá dom vlastní a osobný vzťah k pozemku.

domsr2
freshome.com
domsr3
freshome.com

domsr4
freshome.com

Smrek je tradičný lokálny materiál, a práve preto je v interiéri mnoho smrekových konštrukcií, povrchov a doplnkov. Jadro domu tvorí jedáleň, obývacia časť a kuchyňa. V obývacej časti sa nachádza kachľová pec, ktorá pomáha vykurovať celý dom. Pri návrhu si autori dali záležať na tom, aby bol domček energeticky efektívny. Obvodové steny majú hrúbku 45 centimetrov, a teda sú postačujúce počas studenej zimy. Napriek modernému vzhľadu sa vďaka použitým prírodným materiálom dokonale spája so štruktúrou, ktorá sa nachádza v okolí Starej Ľubovne.

domsr5
freshome.com
domsr8
freshome.com
domsr7
freshome.com
domsr6
freshome.com

V podkroví nájdete priestory, ktoré slúžia ako spálne a detská izba. Nachádza sa tu aj hosťovská izba, v ktorej môžete relaxovať alebo tento priestor využívať ako pracovný. V izbách sa nachádzajú strešné okná, čo dotvára celý vzhľad a je to tiež istá úspora, čo sa energií týka. Ak je navyše v lete veľmi horúco, dom môžete vyvetrať tak, že pootvárate strešné okná.

domsr9
freshome.com
domsr10
freshome.com
domsr11
freshome.com
domsr12
freshome.com
domsr13
freshome.com
domsr14
freshome.com

Tento domček nás osobne zaujal, pretože je to niečo trochu iné, ako bežne môžeme vidieť. Je skvelé, že „iné“ domy vznikajú čoraz častejšie už aj na Slovensku. Videli ste už podobný dom niekde vo svojom okolí alebo v takom už bývate? Dajte nám určite vedieť, možno sa objaví práve v nejakom ďalšom článku.

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), freshome.com

Viac krásnych inšpirácií nájdete TU.


Komentáre

komentárov