Neviete si mesačne ušetriť ani 50 eur? Táto japonská metóda má len 3 kroky, no na plnšiu peňaženku to stačí

Hyriaková Kristína

Foto: maxpixel

Ľudia si dávajú veľmi veľa predsavzatí, a to nielen na začiatku roka, ale kedykoľvek, kedy sa pre niečo vo svojom živote rozhodnú. Jedným z najčastejších predsavzatí je popritom práve šetriť peniaze.

Článok pokračuje pod videom ↓

Mnohí ľudia majú pocit, že majú malú výplatu a že skutočne nemajú na čom ušetriť. Opak je však pravdou. Portál Money Crashers informoval o japonskej metóde Kakeibo, ktorá vám možno zmení život. V podstate sú to tri znaky, ktoré znamenajú „kniha sporenia doma“. Systém bol vynájdený pred viac ako 100 rokmi a jeho cieľom je zvýšiť úspory prostredníctvom malých, ale pravidelných krokov.

Foto: pixabay

Nová metóda

Pointa je v jednoduchých tabuľkách, vďaka ktorým zistíte, ako rozdeľujete finančné prostriedky a či máte nejaké diery, kde vaše peniaze odchádzajú bez toho, aby ste si to uvedomili. Udržiavanie rozpočtu takýmto spôsobom je veľmi disciplinovaní, odstraňuje to zlé návyky a pomáha dosiahnuť ciele, ktoré si sami stanovíte. Kľúčové je, aby ste mali dva zošity. V jednom budete mať veľké výdavky a v druhom menšie, denné, ktoré si budete neustále zaznamenávať.

Foto: pixabay

Veľký zošit

Tu si zapíšete vaše príjmy, rôzne dary, ale aj neočakávané peniaze, ktoré dostanete. Značte si to rôznymi farbami. Taktiež si zem zapíšte náklady, ktoré sú povinné a vopred známe. Teda napríklad nájomné či hypotéka, paušál, platba internetu alebo splátka za auto. Taktiež je fajn si sem zaznamenať veľké nákupy. Zároveň si napíšte sumu, ktorú by ste chceli ušetriť v danom mesiaci a výslednú sumu, ktorá vám zostala po odrátaní všetkých výdavkov a sumy, ktorú chcete ušetriť.

Menší zošit

Do menšieho zošita si píšte výdavky, ktoré máte v daný deň. Jedlo, oblečenie, maličkosti do domácnosti, výdavky na deti. Zahrňte sem aj kultúru, keď chodíte do kina alebo do divadla, taktiež však aj nákup kníh. Všetky výdavky, ktoré zahŕňajú zábavu, napríklad lístky do reštaurácie, kluby, výlety a taktiež aj nepredvídateľné výdavky, čo sú napríklad opravy. Všetky tieto veci si rozdeľte do štyroch kategórií. život, kultúra, voľný čas a zábava, neočakávané výdavky. Takto uvidíte, kde vaše peniaze najčastejšie odchádzajú.

Foto: maxpixel

Robte si analýzy

Nezabúdajte si všímať či sa vám darí plniť vaše šetriace plány a zároveň aj to, kde vám vaše peniaze najčastejšie odchádzajú. Vtedy budete schopný peniaze skutočne ušetriť. Môžete to spraviť aj tak, že si stanovíte sumu na jednotlivé týždne a vždy, keď sa vám niečo podarí ušetriť, vložíte to do úspor. Existuje veľké množstvo spôsobov, ako by ste mali ušetriť, no nie vždy sa to podarí. Každému vyhovuje iný spôsob šetrenia a vy si môžete nájsť ten svoj. Ak sa rozhodnete pre Kakeibo, nezabudnite si vždy na konci mesiaca urobiť podrobnú analýzu toho, čo sa vám podarilo splniť a čo zase nie. Väčšinou to býva tak, že jeden mesiac sa vám podarí ušetriť viac a jeden zase menej.

Najnovšie články