Neželaný hmyz v domácnosti môže poriadne potrápiť vaše spokojné nažívanie. Vedeli ste, čo všetko sa ukrýva v našich domovoch?

Monizz

Niektoré sú malé a ani ich nevidno. Iné nám zas udrú do očí hneď, ako sa prejdú po miestnosti. Hmyz. Susedia, o ktorých existencii nevieme a vlastne veľa nevieme ani o nich samých. Ktoré sú nebezpečné a akým spôsobom?

Článok pokračuje pod videom ↓
1
takprosto.cc

Tento článok nebude azda pre nikoho príjemný. Predstavíme si v ňom 11 malých tvorov, o ktorých by sme radšej nevedeli. Pravda je však taká, že tieto zvieratká s nami žijú denne v našich bytoch, a to aj napriek tomu, že ich nik nepozýval. Otestuje sa, ako dobre poznáte hmyz tlačiaci sa do ľudských príbytkov a nakoľko môže byť pre človeka nebezpečný.

Domáca stonožka

2
takprosto.cc

Domáca stonožka budí na prvý pohľad hrôzu. Desivý vzhľad a rýchle pohyby dostanú nejednu gadzinú do vytrženia. Paradoxne, domáca stonožka je absolútne neškodná. Obľúbeným miestom tohto „votrelca“ sú pivnice, prípadne prízemia rodinných domov, kam chodia na lov. Ak majú vo vašom dome stály príjem energie, tak ľahko sa ich nezbavíte. V bytoch stonožky vídať len málokedy. Ak tam však už sú, s najväčšou pravdepodobnosťou k vám museli preliezť zo spoločných priestorov.

Záchodový pavúk

3
takprosto.cc

Pre niekoho roztomilý a neškodný, pre iného hrôzu vyvolávajúci dlhonohý pavúk, ľudovo nazývaný aj záchodový pavúk. Tvor, ktorý sa skôr či neskôr ukáže v každom byte či dome. Má rád suché a teplé miesta pri okne. V denných hodinách rád pospáva na stene, zato za súmraku a v noci behá po dome a hľadá potravu v podobe rastlín a, bohužiaľ, aj zvierat.

Šváb

4
takprosto.cc

Stonožku aj pavúka dokážeme prežiť, no šváb je nočnou morou asi pre každého človeka. Doterné šváby lezú do potravín, hryzú kožu, knižné väzby, ale aj izbové a skleníkové rastliny. Niektoré z nich zožerú aj odpadky či stolicu. Sú nebezpečné, pretože sú prenášačmi infekčných ochorení. Existuje mnoho spôsobov, ako s nimi bojovať, medzi najúčinnejšie patrí použitie kyseliny boritej.

Rybenky

5
takprosto.cc

Vedci sa domnievajú, že rybenky patria k najstarším druhom hmyzu prebývajúceho s ľuďmi. Ich predkovia žili na zemi pred 300 miliónmi rokov, ešte v období prvohôr. Možno ste ju už videli na toalete alebo v kúpeľni. Objavuje sa najmä v noci. Ide o malý striebristý hmyz, ktorý rýchlo uteká a pre ľudský organizmus nie je nijak škodlivý. Môže sa však dostať do cukru, múky, lepidla, knižnej väzby, papieru, fotografií či textílií s obsahom škrobu.

Mravce

6
takprosto.cc

Existuje mnoho druhov mravcov a veľa z nich sú náhodnými hosťami v našich bytoch. Prichádzajú z ulice alebo zo záhrady a pre človeka sú určitým rizikom. Druh, ktorý ľudovo nazývame „mravec faraón“, je v bytoch a domoch skutočným problémom. Je ich veľa, lezú na potraviny, ktoré po nich môžu obsahovať choroboplodné zárodky. V boji s nimi pomôže obyčajná sóda bikarbóna.

Žižiavky

7
takprosto.cc

Žižiavky vedú veľmi podobný život ako šváby. Ak dôjde k ich ohrozeniu, simulujú smrť a znehybnejú. Radi sa zgrupujú v miestach, ktoré sú vlhké, napríklad pri tečúcich vodovodných potrubiach. Vedia narobiť poriadne škody na rastlinách a pokiaľ proti nim nezakročíte včas, s izbovými rastlinami sa môžete rozlúčiť. Milujú orchidey, papradie alebo vodnaté sukulenty.

Mole

8
takprosto.cc

Mole sú vážnym škodcom v dome. Nakoniec si to tak či tak odnesú šaty, koberce, čalúnený nábytok, ale aj kožušiny, perie či produkty vyrobené zo zvieracej srsti.

Kobercové roztoče

9
takprosto.cc

Kobercové roztoče na rozdiel od väčšiny hmyzu v tomto zozname sú pre človeka veľmi škodlivé. Sú schopné zanechávať za sebou odpad vo forme výkalov, ktoré ničia bunky ľudského tela a spôsobujú alergie a astmu. Ujma, ktorú prinesú kobercové roztoče, sa neobmedzuje iba na alergie, ale aj na zápal spojiviek, alergickú nádchu či atopickú dermatitídu. V boji proti nim je účinná napríklad jednoduchá zmes z prevareného vína.

Knižné vši

10
takprosto.cc

Knižné vši sú malý parazit, ktorý spôsobuje nenapraviteľné škody na knižniciach a herbároch. Na ľudské zdravie tento hmyz nemá škodlivé účinky, za to na veci podliehajúce vplyvu vzduchu a času áno. V domoch ich najčastejšie nájdeme medzi stránkami knižných listov.

Bystrušky

11
takprosto.cc

Bystruška je chrobák, ktorý škodí najmä obiliu, vo všeobecnosti plodinám ako takým. V poslednej dobe sa však čoraz častejšie tlačia aj do bytov a domov. Chrobák u vás však ostane len vtedy, ak sa jej páčia jej nové životné podmienky. Hmyz chodí do domu spravidla hľadať potravu. Stačia im aj omrvinky z chleba. Desivé noci, kedy sa budíte na ťapkanie po podlahe či tupé nárazy o podlahu, môžu znamenať len jedno – aj k vám zavítali bystrušky. Ak tohto chrobáka okamžite nezlikvidujete, môžete si zarobiť na celkom pekné hniezdo bystrušiek.

Pavúky

12
takprosto.cc

Najobávanejšie stvorenia, s ktorými najčastejšie zdieľame svoje domovy. V skutočnosti prítomnosť pavúka v dome nikomu neuškodí, ba naopak, môže byť dokonca prospešná. Pavúk totiž chytá muchy. A tie vedia niekedy poriadne otráviť život. Okrem toho sa hovorí, že ak máte v dome pavúka, je to predzvesť niečoho dobrého.

Mnoho ľudí však trpí už len pri pohľade na tohto neškodného tvora. V snahe prekonať strach z akéhokoľvek hmyzu psychológovia radia, aby ľudia zmenili negatívny vzťah k nemu aspoň na neutrálny. Pri strachu z pavúkov sa osvedčila hra, kedy si ľudia svojich pavúkov v domácnostiach pomenovávali. Jeden bol Anton, iný zase Eduard. No nie je to milé? Zo strachu sa po pár dňoch stal len odpor a z odporu obyčajné, no chválitebné rešpektovanie. Niektoré druhy hmyzu žijúceho spolu s ľuďmi sú naozaj neškodné, iné však treba zničiť skôr než sa rozmnožia. Môžu byť obrovským problémom nielen pre človeka, ale aj pre potraviny, rastliny či dokonca domácich miláčikov. Majte sa preto na pozore a v prípade návštevy hmyzom neváhajte v prípade núdze použiť aj chemické prostriedky.

zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc

Najnovšie články