Nie je to čítanie rozprávky pred spaním. Toto robí z mužov tých najlepších otcov, podľa vedy

Gabriela Kinčoková Ešte viac

Mať dieťa je pre oboch rodičov veľký záväzok a v prvých mesiacoch aj obrovský stres. Je vedecky dokázané, že pri matke sa v prvých mesiacoch materstva aktivuje hormón, ktorý vyvoláva silné puto medzi matkou a dieťaťom. Pri otcovi je to o niečo ťažšie. 

Vedci uskutočnili štúdiu, ktorej sa zúčastnilo 298 mužov. Niektorí sa z nich stali otcami prvýkrát, iní mali už viac detí. Podstatou štúdie bolo skúmať kontakt otca s dieťaťom prvú hodinu po narodení. Po tom, ako ich vzali do náruče im bola odobratá vzorka krvi, kde sa merala hladina kortizolu a testosterónu. Pred samotným aktom a aj po ňom.

Foto: unsplash

Kortizol je hormón, ktorý sa podieľa pri tvorbe stresových situácií. Vedci merali hladinu kortizolu práve preto, aby zaznamenali aký veľký stres spôsobuje narodenie dieťaťa a ako ovplyvňuje pripútanosť otca k dieťaťu.

Testosterón je mužský hormón, ktorý reguluje sexuálne správanie a tiež hrá dôležitú úlohu v metabolizme. Testosterón merali hlavne kvôli tomu, že znižuje účinok kortizolu a muži, ktorý majú viac testosterónu sú viac emocionálne založení.

Foto: unsplash

Súčasťou tejto štúdie bol aj prieskum, ktorý sa vykonával 2-4 mesiace po narodení dieťaťa a muži v ňom mali povedať, ako prispievajú na výchovu svojho dieťaťa. Vedci pre štúdii zistila, že výška kortizolu bola u chlapov väčšia ešte predtým ako dieťa dostali do rúk. Po kontakte s dieťaťom výrazne klesol, ale u niektorých sa aj zvýšil. Vedci dospeli k záveru, že muži, ktorých hladina kortizolu bola vyššia keď držali dieťa, sa stali starostlivejšími rodičmi. Tiež zistili, že muži, ktorým bolo namerané vyššie množstvo testosterónu sa po pôrode viac zapojili do procesu výchovy.

Foto: unsplash

Existujú však aj iné štúdie, ktoré sa zaoberali otcovstvom a toto sú výsledky:

Vek otca môže ovplyvniť životnosť potomka. A teda ak sa dieťa narodí mladšiemu otcovi, je pravdepodobné, že bude žiť dlhšie a bude mať menej zdravotných problémov.

Ak budúci otec bude užívať vitamín D, tak jeho potomok bude do piatich rokov silnejší a vyšší ako jeho rovesníci.

Synovia otcov, ktorí už majú zápis v trestnom registri majú nižšie kognitívne schopnosti ako u otcov bez záznamu.

Muži, ktorí si v mladosti užívali sexuálne vzťahy môžu o 30% častejšie opustiť rodinu. A pri tých, ktorí v mladosti pochopili ako funguje pôrod a jeho kontrola, je o 28% menej pravdepodobné, že opustia rodinu.

Otcovia, ktorí zarábajú viac peňazí, môžu mať na výchovu svojich detí naozaj veľký vplyv aj keď je o takých ľuďoch známe, že nemajú veľmi čas na rodinu. Ich účasť na výchove môže byť väčšia len v určitých smeroch (zábava, návšteva ZOO a pod.).

Muži, ktorí majú nižšiu hladinu testosterónu pri plači svojich detí, budú citlivejší a emociálnejší otcovia.

Najlepších otcov nerobia peniaze, ale to ako vedia svoje deti vychovať a čo im dokážu poskytnúť. Nemyslí sa tým majetok, ale schopnosti, zručnosti a správne morálne zásady. Deti majú vo svojich otcoch veľké vzory preto by si mali dávať veľký pozor nato, ako sa pred svojimi deťmi správajú.

Pozri aj: Vo štvrtok bude na Slovensku snežiť. Do Európy preniká chladný vzduch z Arktídy

Gabriela, adme

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: