Nie, toto nie je tehotenské bruško. Týchto 8 varovných príznakov by mala poznať každá jedna žena

Monika Miková Zdravie

Foto: instagram (deliciouslyella)

Ženské telo počas života prechádza mnohými zmenami, preto je niekedy veľmi náročné identifikovať zmeny vedúce k problémom so zdravým. Vo všeobecnosti ženy čakajú oveľa dlhšie, kým navštívia lekára s chorobou. Rozhodli sme sa preto zostaviť zoznam 8 znakov vedúcich k vážnym ochoreniam u žien. Našim cieľom vás nie je vystrašiť, ale upozorniť na príznaky.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Erica Holle – Health/Wellness (@erica.holle) on

Nafúknuté brucho

Pre väčšinu žien je prirodzené, že v období pred menštruáciou dochádza u nich k problémom s nafúknutým bruškom. Ak však tieto problémy trvajú dlhšiu dobu a nie len v tomto období je to znamenie, že niečo s vašim telom nie je v poriadku. Taktiež problém môže rýchlo odznieť a o pár hodín sa vrátiť. Mohli by to byť prvé príznaky rakoviny vaječníkov, či pŕs.

Akné v oblasti líc

Dva týždne pred periódou telo zvyšuje hladinu hormónov (estrogénu a progesterónu). Preto sa v tomto období zvyšuje počet vyrážok na tvári, alebo v iných častiach tela. Ak však máte neustále veľký počet akné na lícach, mali by ste navštíviť lekára.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Alexis (@via.alexis.journey) on

Bolesť brucha pri cvičení

Ak cítite bolesť v oblasti brucha a podbrušku pri cvičení, behu, chôdzi, alebo len dlhom státí môže to znamenať problém spojené s pečeňou, alebo maternicou.

Bolesť krížov a nôh

Bolesť chrbta je celkom bežnou vecou počas menštruácie. Nie je však dobrým znamením ak vás bolia kríže pred, počas aj po perióde. Mohli by to byť prvé znaky endometriózy. Táto choroba sa spája i s bolesťou končatín, alebo brnením v nohách.

Farba krvi

Perióda každej ženy je iná. Ak sa však vaša menštruačná krv zmení na tmavú oproti tomu, akú farbu zvykla mať, nemusí to byť dobrým znamením. Takúto zmenu môžu vyvolať myómy maternice, ktoré nie sú zhubné.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tenda Vermelha Brasil 🎪 (@tendavermelhabrasil) on

Zmeny v chuti

Ak sa vám zdá, že ste stratili úplne chuť do jedla, alebo sa neustále cítite plno i po zjedení malých porcií, aj takáto nepatrná zmena môže byť prvým náznakom rakoviny maternice. Hlavne v kombinácií zmien farby menštruačnej krvi.

Strata vlasov

Strata vlasov je jedným z najviditeľnejších symptómov nižšej hladiny testosterónu. Ak sú straty razantné, vyhľadajte lekára, lebo v určitých prípadoch došlo i k úplnej strate vlasov u žien. Problém zasahuje celkové ochlpenie ženského tela. Ak si však pravidelne depilujete podpazušie a nohy, nemusíte ho ani spozorovať.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 🌱GABBY | HAIR & LIFESTYLE (@hairlosssguru) on

Príliš chladno, alebo teplo

Ak sa neustále cítite nepohodlne v miestnosti z hľadiska teploty, môže ísť o hormonálnu nestabilitu. Takéto nepohodlie často spôsobuje kolísajúca hladina hormónu estrogénu. Pri vysokej produkcií hormónu vám je neustále zima a pri nízkej produkcií naopak teplo.

0
Komentovať (0)