Niektoré ženy by mali pre istotu spávať na ľavej strane, hovoria odborníci. Patríte do tejto skupiny?

Monika Miková Zdravie

Foto: pixabay

Počuli ste už o tom, že niektoré ženy by vraj radšej mali spať na ľavej strane? Pre väčšinu z vás je to asi novinka i keď to odporúčajú i mnohí lekári. Ale prečo práve poloha spánku na ľavej strane je taká odporúčaná? Viac sa dočítate v našom článku. 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by COMFORT MOI (@comfortmoi) on

Na ľavej strane by mali podľa niektorých odborníkov spávať tehotné ženy. Informácia bola nedávno publikovaná v článku portálu Motherly. Veľa z nich sa sťažuje na bolesť chrbta a nedostatok spánku práve v treťom trimestri. Nie je to žiadnou novinkou a nepotrebujeme k tomu ani siahodlhé štúdie. Je to prirodzená a normálna vec, nehovoriac o tom, ak očakávate dvojičky, alebo dokonca trojičky.

Čo sa týka spánku, mnoho žien zo zúfalstva siaha po rôznych riešeniach. Spať na bruchu je neprípustné a snáď aj neprirodzené. Zhoduje sa na tom viacero tehuliek, ktoré si prežili niekoľko bezsenných nocí. Prečo je však poloha na ľavej strane taká odporúčaná?

Pretože s rastúcou hmotnosťou vášho bruška rastie i tlak na vnútorné orgány, pokiaľ spávate na chrbte. Môžete si nevedomky znižovať krvný tlak a vytvárať problémy s črevami a i. Štúdie z roku 2015 a 2017 dokonca poukazujú na zhody u tehotných žien spávajúcich na chrbte a predčasných pôrodoch, či narodeniach mŕtvych detí. Nechceme však vytvárať žiadnu paniku.

Poloha spánku na ľavej strane

 

View this post on Instagram

 

A post shared by J E S S I C A (@student_midwife_studygram) on

Podľa lekárov z organizácie KidsHealth, spánok na ľavej strane zlepšuje:

  • zlepšuje cirkuláciu krvi v tele, pretože odbúrava hmotnostnú záťaž na cievy
  • a tým redukuje problémy s nízkym krvným tlakom
  • odbúrava hmotnostnú záťaž na pečeň, ktorá sa nachádza na pravej strane
  • zlepšuje prúdenie živín a kyslíka cez placentu k plodu

Pomôcka, ktorú ľahko zoženiete i na internete

Ak sa teda snažíte spať na ľavej strane počas tehotenstva, nedarí sa vám a neustále sa prebúdzate na pravej strane, nerobte z toho tragédiu, ale skúste použiť napríklad tehotenský vankúš. Pomôže vám nie len zostať na správnej strane, ale zabezpečí aj lepšie pohodlie počas spánku a tiež sa zlepší jeho kvalita.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Anna Brázdilová (@mama_tom.ester.54) on

Máte aj vy nejaké nezvyčajné rady od lekára resp. kamarátok, ktoré ste ako tehotné dostali? Podeľte sa o ne s nami v komentároch.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: