Psychológovia varujú: Nikdy by ste svojho syna nemali bozkávať na pery. Výchova chlapcov vraj nie je práca pre ženy!

Monizz

Predstavte si, že krátko po tom, ako porodíte syna a ako tak ho vypiplete, aby dokázal sedieť a čo-to prejsť, vám ho vezmú, aby ho odovzdali do výchovy mužským príbuzným. Takéto drastické praktiky sa realizovali v starovekom Grécku a nielen tam!

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

Predpokladalo sa, že výchova chlapcov nie je vhodná do rúk citlivých žien a ak z nich majú vyrásť poriadni muži, musia byť od začiatku v silných rukách. Výchova bez emócii v tomto období viedla k rôznym duševným a psychickým problémom, ktoré sa odzrkadlili v neskoršom veku chlapcov, prípade až v dospelosti.

Podobné názory na výchovu mužských potomkov panovali aj v dávnom Rusku. Aj tam sa našla časť obyvateľstva, ktorá barbarsky vytrhla chlapcov z rúk uplakanej mamy a odniesla ho do opatrovníctva vychovávateľov a učiteľov. Matku mohli chlapci navštevovať len v určenom čase. Cieľom bolo vniesť do výchovy budúcich dedičov množstvo užitočných mužských vlastností.

pixabay.com

Zmena tu nie je tak dlho

Všetko sa zmenilo až s nástupom 20. storočia. O to viac to ovplyvnilo chlapcov v 21. storočí, kedy začalo pribúdať slobodných matiek ako na bežiacom páse. Chlapci nemali možnosť byť v blízkom kontakte s mužskými príbuznými každý deň a otca častokrát ani nepoznali. Výsledkom bol druhý extrém a síce, že chlapci začali za prirodzené pokladať len ženské vnímanie sveta a aj prístup k životu. Psychológovia varujú, že tak, ako bola extrémna výchova len v rukách mužov, tak je extrémna aj výchova len v rukách žien. Čomu by sa mali mamičky žijúce so svojimi synom vyhnúť, keď nemajú to šťastie, že dieťa má po ruke otca?

pixabay.com

Bozky na pery

Psychológovia varujú, že bozky na pery môžu od určitého veku vyvolávať v chlapcoch sexuálny podtón, čo vedie k rôznych neprirodzeným a zvláštnym poruchám vo vnímaní tohto intímneho aktu. Odporúčajú preto mamičkám bozkávať svojich mužských potomkov len na líca, čelo, či iné časti tváre. Bozk by mal byť podľa odborníkov osobným, no nie intímnym gestom medzi matkou a chlapcom a to obzvlášť vtedy, ak dieťa nevidí vzor bozkávajúcich sa rodičov.

pixabay.com

Osobný názor dieťaťa

Každá matka by mala dbať na to, aby si skutočne dôsledne vypočula názor svojho syna, nech je v akomkoľvek veku. Vzbudí tým v ňom prirodzený pocit sily a rešpektu, ktorý chlapci v rámci psychologického vývoja mimoriadne potrebujú. Takýmto spôsobom im aspoň čiastočne vykompenzuje absenciu otca, ktorý by mal byť pre syna k dispozícii pri rozhovoroch  a aktivitách týkajúcich sa výlučne chlapcov.

pixabay.com

Aj my robíme chyby

Matky, ktoré sa ocitli v tejto neľahkej situácii, robia takisto chyby a nik im ich nemôže zazlievať. Len ťažko si totiž predstaviť výchovu dieťaťa bez podpory otca a to najmä od určitého veku, ktorý si často ani neuvedomujeme. Chlapci bývajú zvyčajne zábavnejší a nezbednejší ako dievčatá. Hlavnou úlohou rodičov nie je túto aktivitu potláčať, ale naopak ju podporovať. Ak chce robiť niekoľko vecí naraz, nechajte ho, nech si vyskúša ako to nejde. Chlapci sú iní ako dievčatá a len málokedy si dajú poradiť tak, ako ony. Všetko musia vyskúšať sami, preto je dobré nechať ich prísť na svoju chybu samých.

pixabay.com

Takisto je fér, keď svojho chlapca necháte vyskúšať si rôzne smery, záľuby, či oblasti. Ak chce jeden rok chodiť na futbal, nech ide. Ak chce druhý rok skúsiť klavír, aj to je dobre. Ak pod vplyvom kamarátov chce byť malý rocker, nech je. V neskoršom veku mu táto potenciálna sloboda výberu pomôže lepšie sa rozhodovať samému. Nebude neistý a v určitom veku mu nebude robiť problém pomenovať, čo v živote chce.

Rozhodne sa nikdy neobliekajte v chlapcovej prítomnosti a už vôbec sa pred ním neukazujte nahá. Aby sa chlapec stal nezávislým, vyžaduje si to rešpektovanie intímnej slobody matky aj syna už od útleho veku.

pixabay.com

So synom by ste vždy mali hovoriť inak ako s dcérou. Dievčatá sú vnímavejšie a citlivejšie, viac pochopia a sú aj tolerantnejšie. S chlapcami je dôležité debatovať o rôznych veciach a rôzne ich aj vysvetľovať. Nikdy pred chlapcom však nehovorte o jeho chybách a prehreškoch pred rodinou či priateľmi. Chlapcov takéto konanie matky zraňuje oveľa viac, ako dievčatá, ktoré si tak svoju chybu vedia uvedomiť. U chlapcov sa, naopak, vytvorí obranný reflex a začnú rebelovať.

pixabay.com

Rozhodne tieto nie sú určené len pre mamičky, ale aj pre babičky. Vychovávať chlapca sama je oveľa náročnejšie, ako vychovávať sama dievča. V prípade dievčaťa a matky sa môže výchova obrátiť v ich prospech, no v prípade chlapca môže nastať presný opak. Čo si o názore psychológov myslíte vy? Dajte nám vedieť v komentároch.

zdroj: babskeveci.sk (M)

Najnovšie články