Nová štúdia hovorí jasne! Čítajte deťom rozprávky, stanú sa z nich lepší ľudia

Hyriaková Kristína

Foto: pxfuel

Nie je žiadnou novinkou, keď vám povieme, že pre deti je jednou z najdôležitejších aktivít práve čítanie. Koľkí z nás majú z detstva spomienky, ako mu rodičia alebo starí rodičia čítajú pred spaním rozprávky? 

Zdá sa však, že najnovšie je čítanie výborné aj pre duševné zdravie detí. Ich správanie a pozornosť ovplyvňuje v mladom veku naozaj veľmi veľa vecí. Podľa portálu New York Times je viac, než len jasné, že práve čítanie deťom dokáže nielen utužiť váš vzťah s ním, ale pomôcť mu vo vývoji, a to prostredníctvom formovania ich sociálneho a emocionálneho rozvoja. Práve moment kniha, rodič, dieťa, má potenciál obmedziť problémové správanie, ako je agresia, hyperaktivita a ťažkosti s pozornosťou.

Foto: Profimedia

Štúdia hovorí jasne

Podľa doktora Alana Mendelsohna, docenta pediatrie na New York University School Medicine čítanie nahlas podporuje sociálno emocionálny rozvoj. Hovorí tak podľa štúdie uverejnenej v časopise Pediatrics. Vedci pritom prišli na to, že keď rodičia čítajú svojím deťom nahlas a hrajú sa s nimi, má to výrazný trvalý vplyv na správanie detí. Do tejto štúdie sa zapojilo 675 rodín s deťmi od narodenia do 5 rokov. Všetky tieto rodiny absolvovali aj nahrávanie na video, kde si potom mohli spätne pozrieť, ako na nich deti reagujú pri jednotlivých hrách.

Foto: pixabay

Deti aj rodičia sú motivované

Adriana Weisleder, jedna z autorov štúdie, uviedla, že niektorí rodičia sa možno spočiatku cítia trochu hlúpo, keď sa majú hrať s dieťaťom pred videokamerou, keď však nakoniec tie zábery vidia a sledujú, ako veľmi na nich dieťa reaguje a ako sa teší, keď spolu vykonávajú tieto aktivity, hneď ich to prejde. Dokonca ich to motivuje, aby sa hrali ešte viac. Podľa ich štúdie už trojročné deti, ktoré celý tento program absolvovali, mali zlepšené správanie a bolo oveľa nepravdepodobnejšie, že budú agresívne alebo hyperaktívne. Keď ich kontrolovala o rok a pol neskôr, zistili, že účinky pretrvávajú.

pixabay

Dieťa vníma

U detí bola výrazne znížená hyperaktivita a problémové správanie či súvis s poruchou pozornosti. Do takýchto aktivít by sa však mali zapojiť všetci rodičia, pretože čítanie a spoločné hranie môže u detí formovať kognitívny, sociálny a emocionálny vývoj, ktoré pomáhajú deťom prekvitať. Dokážu oveľa lepšie rozoznávať pocity a sú pokojnejšie. Začínať by ste mali ale už útlom veku. Dieťa vníma všetko navôkol a je preto dôležité, aby ste na to mysleli.

Najnovšie články