Štúdia hovorí o takzvanom dlhom koronavíruse. 4 príznaky, ktorými ľudia trpia aj potom, čo sa vyliečia

Hyriaková Kristína

Foto: TASR/Michal Svítok

Mnohí ľudia, ktorí prekonali koronavírus, hovoria o tom, že aj mesiace po vyliečení stále pociťujú príznaky, ako mali počas ochorenia.

Článok pokračuje pod videom ↓

Long-covid alebo aj dlhý covid, môže ľudí niekedy držať aj mesiace a ovplyvňuje štyrmi rôznymi spôsobmi, informuje portál IFLScience. S využitím údajov a svedectiev od ľudí, ktorí dlhý covid zažívajú, správa Britského národného inštitútu pre výskum zdravia tvrdí, že môže spôsobovať možno až štyri rôzne syndrómy.

FOTO TASR – Milan Kapusta
  • trvalé poškodenie orgánov
  • syndróm po intenzívnej starostlivosti
  • syndróm chronickej únavy
  • pokračovanie príznakov covid-19

Najmenej dva zo syndrómov

Je možné, že ľudia môžu mať súčasne najmenej dva z týchto syndrómov. Ďalej správa taktiež naznačuje, že problémy môžu nepredvídateľne cykliť a zasahovať pľúca, srdce, obličky, mozog, pokožku alebo svaly. Desaťtisíce ľudí na celom svete sa už zapojili do online fór na sociálnych sieťach, aby sa podelili o svoje skúsenosti s dlhým covidom. „Myslela som si, že zotavenie bude oveľa jednoduchšie v porovnaní s nočnou morou, ktorú som prežila, ale dostala som sa na začiatok iného druhu nočnej mory,“ uviedla vo svedectve v správe Pretty Ngwenya, ktorá ochorela v apríli tohto roka.

FOTO TASR – Roman Hanc

Mnohí ľudia trpia

Trpela boesťou hrdla a silnou únavou ešte mesiace potom, ako sa vyliečila. Lee David Bowen sa nakazil vo februári a ešte stále trpí rôznymi prejvami. „Momentálne cítim, že žijem v covidovom cykle, horúčka, kašeľ, kovová chuť, extrémna únava a potom mám zase pocit, že som v poriadku… Vždy, keď sa začnem cítiť lepšie, cyklus sa znova spustí.“ Nie je známe, koľko ľudí po zotavení z koronavírusu zažíva dlhodobo zdravotné problémy, aj keď iné výskumy naznačujú, že to bude výrazný počet ľudí.

FOTO TASR – Radovan Stoklasa

Štúdie sa snažia všetko odhaliť

Nedávna predbežná štúdia z Južnej Kórey skúmala 65 uzdravených pacientov s Covid-19 a zistila, že 91,1 percent z nich trpelo najmenej jedným z pretrvávajúcich vedľajších účinkov, najčastejšie únavou, po ktorej nasledovala nesústredenosť či takzvaná „mozgová hmla“. Ďalšia nedávna štúdia skúmala 120 ľudí hospitalizovaných vo Francúzsku a zistili, že viac ako 100 dní po prijatí veľa pacientov trpelo únavou, ťažkosťami s dýchaním, stratou pamäte, nesústredenosťou a poruchami spánku.

Nové skúmanie by mohlo pomôcť vysvetliť, prečo veľa ľudí bojuje aj po vyliečení s rôznymi príznakmi choroby. Cieľom je, aby to vedeli zdravotníci lepšie preskúmať, porozumieť a poskytnúť ten pravý prístup k liečbe, starostlivosti a podpore, ktorú pacienti podporujú.

Najnovšie články