Nový televízny experiment je taký extrémny, že účastníci sa vzdávajú už po pár hodinách. O čo v ňom ide?

Michal Blaško Ešte viac

Už ste niekedy túžili úplne sa uzavrieť pred celým svetom a ostať len sami so sebou? Za chrbtom by vám nehundral otravný šéf, partnerka či partner by vás nebombardoval výčitkami. V skutočnosti by nikto nič od vás neočakával. Vašou úlohou by bolo ostať len sám so sebou. Na prvý pohľad jednoduché, však? Vydržať v samote (ne)konečných 5 dní. Bez mobilu, televízora a najmä všadeprítomného wifi pripojenia. Išli by ste do toho? Niektorí účastníci nezvyčajnej reality šou sa však vzdávajú už po pár hodinách.

Možno nie každý človek je v osobnom kontakte s ostatnými každý deň. Neraz však s okolím komunikujeme virtuálne, a to sa tiež predsa počíta. Viete si predstaviť, že by ste sa mali tohto všetkého vzdať? Hoci len na päť dní z vášho života. Presne v tom spočíva princíp novej televíznej šou In Solitary: The Anti-Social Experiment (V samote: anti-sociálny experiment), ktorý vznikol pod taktovkou kanálu Channel 5. V šou účinkuje 5 účastníkov. Každý z nich je zamknutý v malej izbe, v ktorej je len posteľ a záchod, pričom si dobrovoľníci mohli so sebou zobrať tri osobné veci, ktoré nie sú elektronické. Takže tablet, mobil či notebook musí ostať pekne krásne za dverami. Samozrejme, štáb sa postaral aj o jednoduchú stravu. Ak si mnohí myslíte, že takýto experiment je malina, účastníci tejto TV šou vás rýchlo vyvedú z omylu. Prvý z nich opustil šou už po štyroch hodinách, ďalší po jednom dni.

Je naozaj také ťažké vydržať so svojím ja?

Celé tisícročia sa ľudia zaobišli bez elektroniky. Ani toho veľa nenahovorili. Celé dni boli zavalení prácou. Ich hlavnou úlohou bolo prežitie, nemali kedy podrobovať sa hlbokej analýze. A čo pustovníci, ktoré na celé mesiace odchádzali do jaskýň? Pre nich by tiež 5 dní bola malina. Dobrovoľníci, ktorí sa prihlásili do experimentu, mali pre svoje rozhodnutie rôzne dôvody. 28-ročný Lloyd tvrdil, že sa stal závislý od sociálnych sietí a potrebuje oddych. Účasť na experimente bral ako istú formu detoxikácie. Lucie k účasti na experimente viedlo neúspešné manželstvo, ktoré stroskotalo už po štyroch mesiacoch. Táto žena si chcela otestovať svoju vnútornú silu. 28-ročnú zdravotnú sestričku Charmayne už po pár hodinách skolila nuda. Začala vzlykať a zjavne mala značné problémy so samotou. Súťažiaci majú k dispozícii núdzové tlačidlo. Keď ho stlačíte, dávate tým najavo, že máte toho až po krk a jednoducho padáte domov. Práve Charmayne to vzdala už po pár hodinách. Po nej to vzdal George, ktorému tak, ako aj ostatným súťažiacim robilo značné problémy zistiť, či je deň alebo noc. “Ak by som tam mal ostať celých 5 dní, určite by som sa dostal na psychiatriu,” tvrdí.

Ďalšia zo súťažiacich, Sarah, slobodná mamička, začala od paniky a úzkosti vracať a preto producenti vážne uvažovali o tom, že by ju výlučili z experimentu. Nakoniec však svoj strach dostala pod kontrolu a spolu s Lloydom a Lucie sa jej podarilo dokončiť experiment. Každý sa so samotou vyrovnal po svojom. Lloyd sa rozprával s kamerou a Lucie maľovala.

A čo vy? Dali by ste sa na niečo takéto? Určite by nás účasť na takomto experimente naučila veľa o sebe. Veď najväčší nepriateľ sa ukrýva vo vnútri každého z nás. No málokto má odvahu pozrieť sa mu rovno do očí.

Pozri aj: Návrat do bežného života je nemožný. „Biela izba“ je najhoršou mučiacou technikou, ktoré ľudstvo pozná

zdroj: unilad.co.uk

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: