O tento starý a ošarpaný dom z roku 1887 nemal nikto záujem, až kým sa neukázalo, že je jediný svojho druhu


Aj ten najhonosnejší a najkrajší palác začne pomaly chátrať v prípade, že sa oň nikto nestará. Rovnaký osud postihol aj túto, dnes už historickú stavbu, postavenú v roku 1887. Opustený dom bez majiteľa, nahlodaný zubom času, ukrýval svoju niekdajšiu pompéznosť pod nánosom prachu a nečistôt. Pred zabudnutím ho však zachránil jeho nový majiteľ, ktorý sa podujal na jeho opravu. Vďaka jeho odhodlaniu dnes môžeme obdivovať krásu domu, množstvo ozdobných detailov a históriu, ktorá z tejto stavby dýcha.

dom 1
trulia.com

Povedali by ste, že tento dom môže svojou nádherou upútať zraky všetkých okoloidúcich? Stavba, ktorá sa nachádza v Yorku v Pensylvánii, vznikla už v roku 1887. Keďže do tohto domu, postaveného v ozdobnom štýle, už dlhú dobu nevkročila ani noha, jeho niekdajší lesk a krása sa začala postupne vytrácať. Nádhera ukrytá pod hrubým nánosom sutín a prachu však neupadla do zabudnutia vďaka odhodlaniu nového majiteľa. Ten sa podujal na rozsiahlu rekonštrukciu, vďaka čomu môžeme ešte aj dnes obdivovať krásu nespočetného množstva prepracovaných detailov.

Dom vyzeral spočiatku skutočne zanedbane a neobývateľne. Nový majiteľ však rozpoznal jeho potenciál a dal mu druhú šancu. Po celkovej rekonštrukcii stavby ale aj jej okolia je dom zmenený na nepoznanie. Nie je to však len vonkajšia fasáda a záhrada okolo domu, čo nás ihneď očarí. Interiér, ktorý pozostáva z piatich spální a troch kúpeľní, je vkustku očarujúci. Nechýba ani veľká vstupná hala, obývačka či kuchyňa. To všetko v novom šate, no stále v duchu romantického štýlu, v ktorom bol dom postavený. Množstvo detailov, typické verandy či architektonické ozdoby sú čerešničkou na torte. Prezrite si nasledujúce fotografie a pokochajte sa výsledkom ľudského odhodlania, ktoré nedovolilo tejto nádhere upadnúť do zabudnutia.

dom 2
trulia.com

Je skutočným šťastím, že existujú ľudia, ktorí dokážu rozpoznať potenciál i pod niekoľkoročným nánosom prachu a špiny. Veľká zmena, čo poviete?

dom 3
trulia.com

Dnes tento dom vyzerá ako z rozprávky a po masívnych nánosoch prachu či ošarpanej fasáde niet ani stopy.

dom 4
trulia.com

Hoci si oprava fasády vyžiadala mnoho času a úsilia, rozhodne stála za to. Majitelia sa navyše snažili zachovať pôvodného ducha stavby a nielen výber farieb ponechali v štýle, ktorý je tejto stavbe vlastný. Práve preto padol výber na terakotovú, olivovú a zlatú farbu.

dom 5
trulia.com

Po vstupe do interiéru vás očarí hala v príjemnom a útulnom duchu.

dom 6
trulia.com

Maximálne zachovaný pôvodný vzhľad stavby teraz pôsobí viac než obývateľne.

dom 7
trulia.com

Podlahy domu sú vyrobené až z piatich druhov dreva. Rekonštrukcia okien krásne presvetlila miestnosť a do interiéru vniesla jas.

dom 8
trulia.com

Každá izba je zrekonštruovaná do tých najmenších detailov, aby bola spätosť s históriou a pôvodný vzhľad domu dokonale zachovaný.

dom 9
trulia.com

Interiér každej z izieb je jedinečný a žiari rôznymi farbami.

dom 10
trulia.com

Originálna kuchyňa určite zaujme svojím vintage dizajnom.

dom 11
trulia.com

Aj keď si v obývačke našla miesto i súčasná technika, starý spôsob vykurovania jej dodáva historický a príjemný ráz.

dom 12
trulia.com

Každá izba má jedinečnú výzdobu a pôsobí rozličným dojmom.

dom 13
trulia.com

Podkrovie našlo svoje využitie ako útulná domáca pracovňa.

Nádherný dom je po rekonštrukcii skvelým útočiskom, kde si môžete oddýchnuť od ruchu mesta a doslova nasávať čarovnú atmosféru stavby.

zdroj: babskeveci.sk (Jana L), takprosto.cc

Viac krásnych inšpirácií nájdete TU.


Komentáre

komentárov