O tomto by mali vedieť všetky ženy! Farba krvi počas menštruácie môže napovedať o vážnych zdravotných ťažkostiach, o ktorých ste ani nevedeli


V živote ženy sú dve podstatné obdobia, týkajúce sa jej menštruácie. Buď sa žena teší, že menštruáciu dostala, čo signalizuje, že nie je tehotná, alebo sa teší, že jej menštruácia „vynechala“, čo je potencionálnym znamením očakávaného tehotenstva. Tak či onak, všetky rady vieme o svojom tele čo najviac a isté signály nám náš organizmus vysiela aj prostredníctvom tohto mesačného cyklu. Viete, čo znamená rôzna farba menštruačnej krvi? 

Každý deň sme obklopené množstvom informácií, ktoré by nám mohli v živote pomôcť. Nasledujúci článok je jedným z prípadov, kedy sa o svojom tele môžete dozvedieť viac jednoduchým pozorovaním. Ide totiž o farbu menštruačnej krvi, ktorá môže byť rôzna a zakaždým znamenať niečo iné. Nemali by ste si preto nechať ujsť nasledujúce riadky.

Ružovo-červená

pixabay.com

Nejde o krv v pravom zmysle slova. Tento sekrét môžeme považovať za akýsi ukazovateľ nášho zdravia. Konkrétne ide o výlučky z krčka maternice, žliaz umiestnených v pošve a tvoria sa i v sliznici maternice. Táto falošná krv predznamenáva príchod menštruácie.

Pokiaľ sa u vás objaví tekutina tejto farby, nemali by ste ju pozorovať viac ako tri dni. Pokiaľ sa po troch dňoch nedostaví normálna menštruačná krv, môže ísť o zdravotný problém, ktorý by ste mali prekonzultovať s odborníkom. Často tak ženy prídu na to, že sú anemické a nedostatok železa má za následok chyby v menštruačnom cykle.

Jasno červená alebo červená

pixabay.com

Táto farba je prirodzená v období menštruácie, preto by vám nemala robiť absolútne žiadne starosti. Najmä ak sa objavuje počas dní, kedy je menštruácia „v plnom prúde“. Ak sa takáto krv objavuje vo veľkých množstvách aj v štvrtý deň menštruácie spolu s krvnými zrazeninami, môže ísť o acyklické  krvácanie.

Ak sa krvné zrazeniny vyplavujú v normálnom množstve, buďte bez obáv. Vytvárajú sa totižto v prípade, ak je žena dlhšiu dobu v sede alebo v ľahu.

Ak máte počas menštruácie netypicky silné bolesti alebo neobvyklú nevoľnosť spojenú s nadmerným vylučovaním krvi, mali by ste navštíviť lekára.

Tmavo červená

pexels.com

Ani tejto farby sa nemusíte vôbec báť, keďže je signálom zdravej a úplne normálne prebiehajúcej menštruácie. Ak by sa táto farba počas vašich dní neobjavila, môže to byť spôsobené prudkým úbytkom hmotnosti alebo ako dôsledok hormonálnych prípravkov. Ženské telo na rôzne zmeny reaguje až prekvapivo citlivo.

Červeno-oranžová

pexels.com

Ak sa vám vaša krv nezdá úplne červená a pozorujete v nej oranžový odtieň, väčšinou ide len o obyčajnú reakciu so vzduchom. Vplyvom kyslíka sa farba krvi môže meniť, preto by ste za tým nemali hľadať nič viac.

Problém však nastáva vtedy, ak sa oranžový odtieň krvi spája i so svrbením, pálením, bolesťou alebo čudným zápachom. To je už vážny dôvod na návštevu lekára, pretože pravdepodobne ide o infekciu.

Čierno-hnedá

pixabay.com

Táto farba menštruačnej krvi sa najčastejšie objavuje na konci cyklu, väčšinou už len ako „špinenie“. Nemali by ste sa obávať, tmavo sfarbená krv je len staršia a pomaly sa z tela vyplavuje.

Prítomnosť takejto tmavej krvi ale môže niekedy signalizovať aj endometriózu. Choroba, pri ktorej sa čiastočky výstelky dutiny maternice nachádzajú i mimo dutinu maternice. Je častým ochorením v reprodukčnom veku ženy a môže byť príčinou neplodnosti. Príznakmi sú i bolesti v panvovej oblasti, bolesti pri pohlavnom styku a krvavý moč.

Sivá

pixabay.com

Už len pri predstave tejto farby nám automaticky dôjde, že by to nemal byť odtieň, ktorý sa prirodzene spája so zdravou a normálnou menštruáciou. Rôzne vyblednutie farby môže indikovať infekciu, mimomaternicové tehotenstvo ale i iné ochorenia, ktoré by ste mali urýchlene konzultovať s vaším gynekológom, aby ste mali istotu. Aby sme vás príliš nevystrašili, je nutné doplniť, že môže ísť aj o banálnejšie príčiny.

pixabay.com

Odborníci vyblednutie menštruačnej krvi pripisujú i nesprávnej alebo nedostatočnej výžive, stresu, nedostatku spánku alebo nadmernému fyzickému preťaženiu. Pri náhlej zmene životosprávy, ráznej diéte a cvičení (pokiaľ ste sa takémuto životnému štýlu predtým nevenovali) môže dôjsť práve k takémuto vyblednutiu krvi.

Na záver je tu pre vás ešte jedna dôležitá rada: snažte sa počas menštruácie o čo najväčší komfort a pokoj. Je dôležité sa vyhýbať stresu, pretože hormonálne výkyvy počas menštruácie vám dajú zabrať samy o sebe.

zdroj: babskeveci.sk (Jana L), takprosto.cc


Komentáre

komentárov