Obrovský pokrok v medicíne. Vedci konečne prišli na to, čo spôsobuje autizmus u detí

Hyriaková Kristína

Foto: pixabay

Autizmus je napriek vedeckému pokroku diagnóza, o ktorej sa neustále polemizuje. Nie je totižto celkom jasné, čo ju spôsobuje. Mnohí sa oháňajú znečisteným vzduchom, infekciou alebo očkovaním. Podľa IFLScience však najnovšie štúdie na dvoch miliónoch detí potvrdila, že hlavným faktorom je genetika.

Článok pokračuje pod videom ↓

Podľa štúdie JamaNetwork je porucha autizmus spôsobená génmi až na 81 %, pričom ostatné faktory, ako je životné prostredie, predstavujú menej ako 20 %. Okrem iného sa zistilo, že hmotnosť matky, syndróm polycystických vaječníkov a pôrod cisárskym rezom má na autizmus žiadny alebo takmer minimálny vplyv.

Foto: pixabay

V prvom rade ide o gény

Aby boli vedci schopní dosiahnuť takéto závery, zamerali sa na lekárske záznamy viac ako 2 miliónov detí narodených v Dánsku, Fínsku, Švédsku, Izraeli a Austrálii v rokoch 1998 až 2011. Medzinárodný tím výskumníkov sledoval tieto subjekty až do veku 16 rokov. Do tejto doby bol autizmus diagnostikovaný viac ako 22 000 pacientom.

Ako je to s vakcínami?

Ako tomu často býva, realita celého stavu je oveľa zložitejšia, ako sa na prvý pohľad zdá. Autizmus sa totižto nikdy nedá celkom pripísať iba jednej príčine. Vedci sa domnievajú, že pravdepodobne je porucha výsledkom viacerých faktorov, ktoré sú navzájom prepojené. V globále teda môžu environmentálne faktory stále zohrávať dôležitú úlohu, avšak, netýka sa to vakcín. Vedci sa neobávajú toho, že by autizmus mohol spôsobovať jeden špecifický gén, hoci množstvo výskumov stále rastie.

škôlka, plastelína
Foto: pixabay

Environmentálne faktory nevylučujú

„Aj keď sú rodiny často najviac znepokojené environmentálnymi rizikovými faktormi, keď ide o autizmus, realita je, že genetika zohráva oveľa väčšiu úlohu,“ povedal doktor Andrew Adesman, riaditeľ vývojovej a behaviorálnej pediatrie v Chohen Children´s Medical Center podľa Health Day„Environmentálne faktory sú veľmi malá, ale dôležitá časť. Takže to neznamená, že ich budeme úplne ignorovať a zakrývať ich vplyv na genetiku,“ dodal.

Výskumy hovoria jasne

Nie je to prvá štúdia, ktorý poukázal na záver, že autizmus sa dá do značnej miery pripísať genetike. Výskum z roku 2016 realizovaný na dvojčatách smeroval práve k dedičnosti a k faktu, že autizmus je dedičný od 64 do 91 %. Hoci všetky výskumy narážajú v prvom rade na dedičnosť, environmentálny faktor nikto úplne nevylučuje a je dôležité myslieť na to, čo všetko dokážu ovplyvniť. Vo vakcínach však príčinu nevidia. Isté je, že to, čo skutočne spôsobuje u detí autizmus, sa bude skúmať aj ďalej.

Najnovšie články