Obrovský úspech lekárov. Podarilo sa vyliečiť pacienta s vírusom HIV

TASR Ešte viac

Foto: pixabay

HIV pacient v remisii je dôkazom, že ochorenie bude možné liečiť. Nemenovaný pacient z Británie nakazený vírusom HIV, ktorý spôsobuje AIDS, je už takmer 19 mesiacov v trvalej remisii. Je to dôkaz o tom, že táto choroba sa bude dať jedného dňa liečiť, uviedla v utorok Medzinárodná spoločnosť AIDS (IAS).

Foto: pixabay

Pacientovi z Londýna diagnostikovali HIV v roku 2003 a zhubnú Hodgkinovu chorobu v roku 2012. Absolvoval chemoterapiu a následne aj transplantáciu kmeňových buniek, v dôsledku čoho sa obe choroby dostali do remisie. Ide o druhý prípad, keď sa pacient, ktorý sa liečil týmto spôsobom, dostal do fázy remisie.

Na výskume sa podieľali odborníci z University College London (UCL), Kráľovskej univerzity v Londýne (ICL) a z univerzít v mestách Cambridge a Oxford. Výskumníci však tvrdia, že je príliš skoro hovoriť o tom, že pacient sa „vyliečil“, napísala spravodajská stanica BBC. Pred desiatimi rokmi bola v Berlíne Timothymu Brownovi, ktorý sa považuje za prvého človeka, ktorý prekonal HIV, transplantovaná kostná dreň od darcu s prirodzenou rezistenciou voči tomuto vírusu.

„Dosiahnutím štádia remisie u druhého pacienta, ktorý dostal podobnú liečbu, sme dokázali, že ‚berlínsky pacient‘ nebol len anomáliou, a že vírus HIV u týchto dvoch mužov eliminovala skutočne aplikovaná liečba,“ uviedol vedúci štúdie profesor Ravindra Gupta z UCL. „Veríme tomu, že nakoniec to povedie k bezpečnej, finančne efektívnej a jednoduchej stratégii na dosiahnutie týchto výsledkov pomocou génovej technológie alebo protilátkových techník,“ vyhlásil prezident IAS Anton Pozniak.

0
Komentovať (0)