Obrovský úspech vedcov. Prvýkrát dokázali vykonať unikátnu operáciu srdca, ktorá môže zachrániť milióny

Lucia Mužlová

Foto: archív TASR

Na japonskej univerzite v Osake sa podaril skutočne významný objav, ktorý viedol k historickému zlomu v medicíne. Vedcom sa podarila unikátna operácia srdca, zatiaľ jediná svojho druhu.

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: pixinio

Ako informoval Sciencealert, vedci a lekári tentokrát pri operácii nemuseli transplantovať celý orgán, teda srdce, poškodené bunky srdcového svalu nahradili tkanivom, ktoré bolo „vypestované“ v laboratóriách. To znamená, že sa im podarilo nielen úspešne vykonať operáciu, no prvýkrát transplantovali tkanivo, ktoré dokázali vyrobiť. Nahradili tak len poškodené oblasti srdca, nemuseli transplantovať časť orgánu alebo dokonca rovno celé srdce, ako býva zvykom. Tento revolučný objav môže zmeniť medicínske postupy tak, ako sme to ešte nezažili.

Foto: pixinio

Bunky srdcového svalu, ktoré vznikli v laboratóriách pochádzajú z pluripotentných kmeňových buniek (iPS). Tie vznikajú tak, že vedci najskôr odoberú bunky dospelého človeka (z kože alebo krvi) a „preprogramujú“ ich naspäť do embryonálneho pluripotentného stavu. V tomto okamihu dokážu vedci donútiť tieto bunky, aby sa sa stali akýmkoľvek druhom bunky, ktoré budú potrebovať. Kľúčové to je najmä v prípadoch, kedy je potrebná akútna transplantácia srdca. Takto by mohli skvalitniť život mnohým pacientom po celom svete.

Pacienta, ktorému bunky transplantovali budú lekári monitorovať a chystajú sa postupy opakovať na ďalších. Ak pôjde všetko podľa plánov a bude to bez komplikácií, je dosť možné, že novinka nahradí klasickú transplantáciu srdca. Je to oveľa jednoduchší zákrok a to najmä pre pacienta, ktorý následne nemusí v takej miere bojovať s imunitou a jeho telo dokáže bez problémov bunky prijať. Verme, že neustále zlepšujúce sa technológie v oblasti medicíny pomôžu zachrániť čo najviac ľudských životov.

Najnovšie články