Obrovský úspech vedcov. Vďaka výskumu dokázali zamedziť šíreniu rakovinových buniek v prsníkoch

Kristína Hagarová Zdravie

Foto: flickr

Ešte stále je v našej dobe najväčším strašiakom práve rakovina. Vedci a lekári sa snažia zo všetkých síl, aby prišli na to, ako ju čo najrýchlejšie a najúčinnejšie zastaviť. Podľa Sciencealert však najnovšie dospeli k veľkému pokroku.

Rakovina prsníka trápi ženy po celom svete. Mnohé z nich ani nevedia, že ju majú a radšej sa ani nedajú vyšetriť, aby sa vyhli strachu, ktorý vyvoláva. Najnovšie však vedci zo švajčiarskej univerzity v Bazileji urobili obrovský pokrok. Podľa štúdie sa im podarilo transformovať rakovinové bunky na obyčajný tuk.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Mother Actress Director 🌹📺 (@sabrina_paravicini_official),

Rakovinové bunky menia na tuk

Lieky, ktoré použili vo svojom výskume už schválil aj Úrad pre potraviny a liečivá a teda by táto liečba mohla mať potenciál dostať sa ďalej. Rakovinové bunky niekedy prechádzajú takzvaným Epitelovým mezenchymálnym prechodom (EMT), aby sa rozšírili do ďalších častí tela. Počas EMT pôsobia rakovinové bunky trochu ako kmeňové bunky , teda sa môžu ľahšie meniť na rôzne typy buniek.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Ashli (@ashli_jordan),

Množenie buniek sa zastavilo

Švajčiarski vedci implantovali agresívnu formu rakoviny prsníka do prsných tukových vankúšikov samíc myší. Na nich potom skúšali danú liečbu, kde prišli na to, že kombinovaná liečba spôsobila transformáciu niektorých rakovinových buniek na tukové bunky. Podľa tlačovej správy taktiež vedec Gerhard Christofori uviedol, že rakovinové bunky sa nielen zmenili na tukové, ale taktiež sa úplne zastavilo ich množenie. „V budúcnosti by sa tento inovatívny terapeutický prístup mohol použiť v kombinácii s konvenčnou chemoterapiou na potlačenie rastu primárnych nádorov a tvorby smrteľných metastáz,“ uviedol.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Amy and her little dreamers (@the_sunshine_dreamers),

Je možné, že aj vďaka takýmto vedeckým pokrokom sme bližšie k vyliečeniu rakoviny prsníka.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: