Od 1. januára si prilepšíme, zvyšujú sa prídavky na dieťa. Táto suma je však výsmechom pre všetkých rodičov

TASR Ešte viac

Foto: maxpixel

Prídavok na dieťa by sa mal od budúceho roka mierne zvýšiť. Ministerstvo práce predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh opatrenia na zvýšenie prídavku na dieťa, príplatku k tejto dávke, ako aj príspevku na nákup školských pomôcok pre prvákov.

Tieto dávky sa pre rodiny s deťmi zvyšujú kvôli rastu životného minima. Od 1. januára budúceho roka suma prídavku na dieťa vzrastie z 24,34 eura na 24,95 eura, výška príplatku k prídavku na dieťa stúpne o 0,29 eura na 11,70 eura a výška sumy a príspevok pre rodičov prvákov vzrastie zo 100 eur na sumu 102,5 eura. Ministerstvo práce uviedlo, že toto opatrenie bude mať pozitívny vplyv na hospodárenie domácností s nezaopatrenými deťmi, resp. na ich príjmy.

Foto: flickr (Thomas Widmann)

Koho sa to dotkne?

V budúcom roku by sa zvýšenie malo dotknúť 650.509 poberateľov a 1,09 milióna detí, na ktoré sa vypláca prídavok na dieťa. Príplatok k prídavku by sa mal týkať 2580 detí a približne 59.300 detí by sa mal týkať zvýšený prídavok na dieťa, ktoré prvýkrát nastúpilo do prvého ročníka základnej školy. Celkovo si valorizácia týchto dávok v budúcom roku vyžiada zo štátnej kasy 364.993 eur.

Foto: unsplash

Čo všetko sa mení od prvého januára?

Ako sme vás už informovali v inom článku, vládny kabinet Petra Pellegriniho (Smer-SD) odsúhlasil návrh na zvýšenie rodičovského príspevku od budúceho roka, ako navrhujú poslanci koaličného Smeru-SD. Novela zákona je v parlamente aktuálne v druhom čítaní. Na vyššiu dávku by mali mať nárok tí rodičia, ktorí pred narodením dieťaťa pracovali. Im by mal rodičovský príspevok vzrásť na 370 eur. Pre ostatných rodičov sa navrhuje poskytovať rodičovský príspevok v nižšej sume, teda 270 eur mesačne, čo predstavuje zvýšenie približne o 50 eur mesačne oproti súčasnej sume rodičovského príspevku. Od prvého januára by mala vzrásť aj minimálna mzda, a to na 580 eur zo súčasnej sumy 520 eur. Ako sme už uviedli v článku, zástupcovia zamestnancov a zamestnávateľov sa na výške minimálneho zárobku ani tento rok nedohodli.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: