Od roku 2022 sa zvyšuje dôchodok. Toto mnohí označili za veľkú hanbu a nehorázne číslo

SITA Ešte viac

Foto: pixabay

Zvýšenie dôchodkov o 1,3 percenta od začiatku budúceho roka je veľkou hanbou a nehoráznym číslom. Na tlačovej besede to povedal podpredseda strany Hlas-SD Erik Tomáš.

Penzie sa totiž majú zvyšovať o tzv. dôchodcovskú infláciu namiesto doterajšieho mechanizmu ich valorizácie o minimálnu pevnú sumu. „Nikto na ministerstve práce a vo vláde nemihne ani brvou,” uviedol Tomáš. Poslanci Národnej rady SR zoskupení okolo Petra Pellegriniho preto podľa Tomáša podajú na októbrovú schôdzu parlamentu návrh novely zákona o sociálnom poistení, podľa ktorého by sa penzie aj naďalej zvyšovali najmenej o sumu, ktorá zodpovedá dvom percentám z priemernej výšky daného dôchodku.

Zmení sa mechanizmus

Mechanizmus, podľa ktorého sa zvyšujú dôchodky, sa od začiatku budúceho roka zmení. Penzie sa totiž už nebudú zvyšovať o pevnú sumu, zodpovedajúcu dvom percentám z priemernej výšky dôchodku. ale o tzv. dôchodcovskú infláciu. Ide o medziročný nárast cien za domácnosti dôchodcov za prvý polrok tohto roka. Podľa údajov Štatistického úradu SR dosiahla dôchodcovská inflácia 1,3 percenta, a preto aj dôchodky sa od začiatku budúceho roka zvýšia o 1,3 percenta.

Od začiatku tohto roka sa sa starobné dôchodky zvýšili najmenej o 9,40 eura a predčasné starobné dôchodky minimálne o 9,10 eura. Starobné penzie vyššie ako 361,50 eura a predčasné starobné dôchodky nad 350 eur však stúpli percentuálne, a to o 2,6 percenta.

1
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: