Od tohto dátumu nás čakajú veľké zmeny v predpisovaní liekov. Pacienti nebudú musieť navštíviť všeobecného lekára

Kristína Hagarová Ešte viac

FOTO TASR – Martin Palkovič

Od januára 2022 začala platiť novela zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktorá prinesie zmeny pre lekárov aj pacientov. 

Informovala o tom Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska. Podľa najnovších pravidiel bude lieky predpisovať pacientovi lekár, ktorý určil liečbu. V praxi to znamená, že pokiaľ ste boli na vyšetrení u kardiológa, predpíše vám lieky on a nebude ho posielať s poverením na predpis k všeobecnému lekárovi. Tak to totižto fungovalo až do januára.

Tento dátum je zlomový

Ako informuje portál Dobré noviny, poslanci NRSR zaviedli do zákona pojem predpisujúci lekár, ktorý bol doteraz len legislatívnou skratkou. Chceli odľahčiť ambulancie všeobecných lekárov, teda od januára tohto roka má lieky predpisovať odborný a nie všeobecný lekár.

Všeobecní lekári môžu takéto lieky predpisovať najneskôr do 28. februára 2022. Do tohto dátumu by mal predpisujúci lekár nastaviť opakujúci sa recept až do dátumu ďalšej kontroly. Lekár, ktorý liečbu naordinoval je indikujúcim a zároveň aj predpisujúcim lekárom. Je zodpovedný za bezpečnosť pacienta aj za správny liek a jeho vystavenie. Takto by sa mala zvýšiť efektivita aj nadbytočné kontakty. Všetky odpovede na otázky nájdete TU.

1
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: