Odborníci majú jednoznačnú odpoveď: Tejto skupine ľudí odporúčajú očkovanie proti chrípke

TASR Zdravie

Foto: TASR/AP

Odborníci odporúčajú očkovanie proti chrípke aj deťom, zaočkovať ich možno od šiesteho mesiaca. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR to pripomína v súvislosti s aktuálnou chrípkovou sezónou.

Z hľadiska veku sú podľa odborníkov najrizikovejšou skupinou deti do piatich rokov a deti so závažnými diagnózami, ktorých zdravotný stav sa pre chrípku môže zhoršiť. “Očkovanie proti chrípke odporúčame aj vzhľadom na to, že mladšie deti nemali možnosť očkovania proti ochoreniu COVID-19,” vysvetlili s tým, že je dôležité znižovať riziko súbežného priebehu chrípky a ochorenia COVID-19 u dieťaťa.

Menej závažný priebeh ochorenia

Deti, ktoré sú očkované, no napriek tomu ochorejú na chrípku, majú podľa odborníkov menej závažný priebeh ochorenia. Očkovaním sa znižuje aj riziko chorôb, ktoré môžu spôsobiť absenciu dieťaťa v škole. Pomáha tiež predchádzať šíreniu chrípky na rodinu a priateľov “vrátane detí mladších ako šesť mesiacov, ktoré sú príliš malé na to, aby dostali očkovaciu látku proti chrípke, a zároveň chráni staršie osoby, ktoré žijú s ním v spoločnej domácnosti, pred ochorením na chrípku”, priblížil úrad.

V prípade, že sa rodič rozhodne dieťa zaočkovať, mal by kontaktovať pediatra, ktorý určí ďalší postup. Vo všeobecnosti však podľa ÚVZ platí, že pediater pozve rodiča s dieťaťom do ambulancie, posúdi celkový zdravotný stav dieťaťa a vystaví recept na očkovaciu látku proti chrípke. “Rodič vyzdvihne vakcínu v lekárni, tesne pred očkovaním dieťa absolvuje prehliadku v ambulancii pediatra a ak je zdravé, bude zaočkované proti chrípke,” doplnil úrad.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: