Odkaz od školáka za všetky drobné. Aj takto vyzerá návrat detí do škôl

TASR Ešte viac

Foto: TASR/AP

Takmer 300.000 žiakov základných škôl v Dánsku sa v pondelok – po piatich týždňoch strávených doma – vrátilo do svojich tried. Ide o prvý krok v rámci uvoľňovania prísnych protipandemických opatrení v tejto severoeurópskej krajine, uviedla tlačová agentúra AFP.

Návrat do škôl však sprevádza niekoľko hygienických nariadení. Nesmú sa napríklad spolu stretávať žiaci z rôznych tried, aby sa obmedzilo šírenie koronavírusu. Jedlo žiaci musia konzumovať v triede, rúška však povinne nosiť nemusia ani oni, ani učitelia. “Teším sa, že znova uvidím kamarátov a svojho učiteľa. A už sa nemôžem dočkať, kedy sa zbavím rodiny,” povedal pred vyučovaním pre denník Jyllands-Posten jeden zo žiakov tretieho ročníka v Kodani.

Foto: pikrepo

Režim čiastočného lockdownu

Dánsko s 5,8 milióna obyvateľmi je od Vianoc v režime čiastočného lockdownu. Zatvorené sú obchody predávajúce iný ako nevyhnutný tovar, bary, reštaurácie, kultúrne zariadenia, univerzity, stredné školy či internáty a zakázané sú stretnutia viac než piatich ľudí. Táto severská krajina najnovšie zaznamenáva pokles v nových prípadoch nákazy, mnoho súčasných obmedzení však aj napriek tomu zostáva v platnosti.

Foto: pixabay

Deti sa tešia

“Starší žiaci sa budú môcť vrátiť do škôl, keď dostaneme epidémiou úplne pod kontrolu,” povedala dánska premiérka Mette Frederiksenová počas návštevy jednej zo škôl, podrobnosti o prípadnom časovom rámci však neuviedla. “Hoci čísla vyzerajú v Dánsku navonok dobre, je tu britská mutácia a čoskoro bude veľmi prevládať,” dodala premiérka o nákazlivejšej mutácii koronavírusu, ktorú objavili v novembri v Spojenom kráľovstve.

Dánsko zaznamenalo v nedeľu 435 nových prípadov ochorenia COVID-19, takže ich celkový počet stúpol od začiatku pandémie na 202.306. V súvislosti s nákazou zároveň v tejto krajine zaznamenali aj vyše 2200 úmrtí.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: