Opýtali sme sa stomatologičky: Toto je 7 odpovedí na najčastejšie kladené otázky týkajúce sa zubnej starostlivosti

Zuzana Fulopova

Mať krásne a zdravé zuby je dnes už oveľa ľahšie, ako tomu bolo kedysi. Napriek tomu si mnohokrát kladieme otázky typu ako si správne vybrať zubnú kefku, ako mať vždy krásny biely úsmev, či ako predísť zubnému kazu. Preto vám prinášame odpovede zubnej špecialistky na 7 najčastejších otázok o zubnej starostlivosti.

Článok pokračuje pod videom ↓

pixabay

# 1 Ako prekonať strach zo zubára

Zubára sa obáva asi každý z nás. Pre nikoho nie je táto záležitosť príjemná, ale odkladanie návštevy zubára vám rozhodne nepomôže. Hlavne, ak vás už s času na čas začne bolieť zub. Čím dlhšie budete návštevu odkladať, tým môže byť zákrok bolestivejší a liečba zdĺhavejšia.

pixabay

Pred návštevou by ste nemali piť kávu, alkohol, alebo energetický náboj, ba ani užiť liek na upokojenie, pretože môžu ovplyvniť prípadné zubárom podané anestetikum. Pokúste sa upokojiť bez akýchkoľvek liekov, prípadne si spravte bylinkový čaj.

Ak idete prvýkrát k novému zubárovi, objednajte sa len na konzultáciu, aby ste mali čas sa s ním zoznámiť. Tak isto aj plánovať liečbu by ste mali začať postupne a to od jednoduchých zákrokov až po komplexné. Vždy sa objednajte na rannú hodinu, kedy budete pokojnejší a oddýchnutejší. Pokiaľ je to možné zoberte si voľno z práce.

# 2 Prečo vzniká kaz a ako sa dá predísť jeho vzniku?

pixabay

Proces vzniku zubného kazu je nasledovný: najprv sa vytvorí kyslé prostredie, ktoré podporuje zmývanie minerálov z povrchu zuba, čím sa narúša jeho štruktúra. Postupne sa začne vytvárať diera alebo dutina, ktorá sa rozrastá a sklovina sa následne ničí.

Proti zubnému kazu môžeme bojovať správnou starostlivosťou. Po každom jedle by sme si mali prepláchnuť ústa vodou, pohárom sódy alebo ústnou vodou, čím zabránime tomu, aby naše zuby ostali dlho v kyslom prostredí. Mali by sme tiež dodržiavať pravidlo umytia zubov tesne pred spaním. Ak predsa len na nás príde smäd, pijeme už len čistú vodu, iné nápoje alebo jedlo by mohli spustiť tento proces odznovu.

# 3 Ako sa správne starať o zuby?

pixabay

Zuby si čistite minimálne dvakrát denne stredne tvrdou až mäkkou zubnou kefkou, po dobu približne 3 minút. Pri čistení je dôležité, aby ste prešli kefkou každý jeden zub zo všetkých strán krúživým pohybom zhora, nadol. Veľa ľudí má tendenciu si čistiť zuby z pravej strany do ľavej, čo nie je ideálne, pretože týmto ťahom si práve povlak a baktérie môžete rozniesť ešte hlbšie do zubnej medzery a ďasna.

Tak isto by ste mali ísť raz ročne na preventívnu zubnú prehliadku, ako aj na profesionálnu dentálnu hygienu. Niektoré miesta sú totižto ťažko dostupné na samo vyčistenie zubnou kefkou, preto by sa na vaše zuby mal raz za čas podívať odborník.

Nezabúdajme si aj zubnú kefku vymieňať raz za 2 až 3 mesiace. V prípade nádchy alebo akejkoľvek choroby by sme si zubnú kefku mali vymieňať hneď po zotavení.

# 4 Ako si vybrať zubnú pastu?

Pri čistení zubov je dôležitá technika. Ak si budete čistiť zuby 30 sekúnd a zlou technikou, žiadna zubná pasta vám nepomôže. Ak nemáte precitlivelosť zubov, či špecifické problémy so zubami, môžete použiť akúkoľvek zubnú pastu. Ak však trpíte problémami, poraďte sa so svojím zubárom pri výbere správnej zubnej pasty.

# 5 Ako docieliť belšie zuby?

pixabay

Existuje RDA index abrazivity zubných pást, ktorého rozsah sa pohybuje od 0 do 220. Ak má zubná pasta aj bieliace účinky, tak má pravdepodobne viac ako 70 RDA. V tomto prípade ide o povrchovú úpravu brúsenia častíc, ktoré sú v zubnej paste, preto ak máte citlivé zuby, nemala by sa takáto pasta používať denne a skôr s nižšou hodnotou RDA.  Ak však nemáte citlivé zuby a pijete často kávu a čaj, môžete pravidelne používať pastu s vyššou hodnotou RDA.

# 6 Čo sú trhliny a prečo by mali byť zapečatené?

Na žuvacích zuboch sú prirodzené škvrny, teda takzvané drážky, v ktorých často uviaznu zvyšky z potravín, ktoré môžu časom spôsobiť zubný kaz. Preto mnohí stomatológovia preventívne zapečaťujú tieto trhliny špeciálnym tesniacim materiálom. Výsledkom sú odolné zuby proti baktériám a tým pádom dochádza k nižším výskytom zubného kazu.

# 7 Aká je hrozba pri dlhodobej neprítomnosti zuba?

pixabay

Ak vám odstránili zub, alebo sám vypadol, odporúča sa nečakať dlho s jeho vyplnením. Postupom času sa totiž jeho susediace zuby pohybujú a môže sa stať, že neostane nakoniec miesto ani na korunku, ani na implantát.  Z tohto dôvodu sa vám nie len predĺžia, ale aj zvýšia náklady na liečbu. Navyše neprítomnosť zuba resp zubov môže aj  prehĺbiť vrásky a celkovo zmeniť vzhľad tváre.

Nezabúdajte, že v prvom rade je dôležitá správna zubná hygiena. Ak však už trpíte nejakým problémom, neodkladajte návštevu zubára na poslednú chvíľu. Môžete tým predísť bolestivej a nákladnej liečbe.  A to už za to stojí neodkladať návštevu zubára, čo poviete?

Pozri aj: AKTUÁLNE: Zomrela slávna slovenská speváčka. Po ťažkej chorobe a vo veľkom šoku sa s ňou lúči celé Slovensko

Zuzu, adme.ru

Najnovšie články