Pacienti, ktorí sa vyliečili z koronavírusu, trpia pretrvávajúcou únavou. Tvrdí to nová štúdia

Kristína Hagarová Zdravie

Foto: TASR/Michal Svítok

Fakty o koronavíruse sa neustále rozširujú a napriek tomu, že ešte stále nie je jasné, ako pracovať na tom, aby sa stal menej nebezpečným, vedci si všímajú viac a viac zaujímavých skutočností.

Nová štúdia, zverejnená na serveri medRxiv skúmala, prečo sa niektorí pacienti aj po vyliečení z koronavírusu nevedia zbaviť pretrvávajúcej extrémnej únavy. Ako informoval portál IFL Science, viac ako polovica študovaných prípadov trpela aj po zotavení sa z choroby značnou únavou bez ohľadu na závažnosť choroby.

FOTO TASR – Milan Kapusta

Keď únava pretrváva

Zistenia, ktoré ešte neprešli úplným procesom, poukazujú na potrebu dostatočného následného sledovania pacientov po zotavení a ďalšie vyšetrenia u pacientov, ktorí trpia po koronavíruse ťažkou letargiou, aby bolo možné lepšie pochopiť pôvod tohto rozvíjajúceho sa syndrómu. “Kým prezentujúce vlastnosti SARS-CoV-2 boli už dobre charakterizované, strednodobé a dlhodobé následky infekcie zostávajú stále nepreskúmané,” povedal Dr. Liam Townsend vo vyhlásení.

FOTO TASR – Roman Hanc

Študovali pacientov

Štúdia sledovala 128 pacientov, ktorí boli umiestnení v nemocnici St James v Írsku s cieľom zistiť, ako sa pacienti vyrovnali s rôznou závažnosťou ochorenia v prvých týždňoch po zotavení sa z koronavírusu. Výsledky ukazujú, že 52 % pacientov hlásilo pretrvávajúcu únavu, keď mali hodnotiť, ako sa cítia 10 týždňov po zotavení z koronavírusu. Výskum nie je jediný, ktorý sa viaže na väzby medzi koronavírusom a pretrvávajúcimi znakmi únavy.

Skúma to niekoľko skupín

V súčasnosti existuje veľa pracovných skupín, ktoré skúmajú účinky a výskyt toho, čo niekto označuje aj ako “dlhý covid”, aby opísali príznaky, ktoré zostávajú aj potom, ako sa človek vylieči. Koronavírus nie je prvým ochorením, ktoré súvisí s pretrvávajúcou únavou aj po chorobe. Syndróm chronickej únavy spúšťa taktiež aj zápal pľúc. “Naše objavy ukazujú aj významnú záťaž postvírusovou únavou u jedincov, ktorí mali predtým koronavírus, a to v akútnej fáze.”

KK24 Brescia – Zdravotníèka sa pozerá z jedného zo stanov pred nemocnicou v talianskom meste Brescia 12. marca 2020. Už viac ako 1000 obetí na životoch si vyžiadala nákaza novým typom koronavírusu v Taliansku, informovala vo štvrtok agentúra AFP. Poèet úmrtí v krajine dosiahol 1016 a nakazených je viac ako 15.000 ¾udí. FOTO TASR/AP
A medical staffer watches from a tent at one of the emergency structures that were set up to ease procedures at the Brescia hospital, northern Italy, Thursday, March 12, 2020. Italians woke up to yet further virus-containment restrictions after Premier Giuseppe Conte ordered restaurants, cafes and retail shops closed after imposing a nationwide lockdown on personal movement. For most people, the new coronavirus causes only mild or moderate symptoms, such as fever and cough. For some, especially older adults and people with existing health problems, it can cause more severe illness, including pneumonia. (AP Photo/Luca Bruno)

Zároveň dodávajú, že štúdia tiež zdôrazňuje únavu po zotavení sa z koronavírusu bez ohľadu na závažnosť prípadov a môže identifikovať skupinu, ktorá si zaslúži ďalšie štúdie a včasné zásahy.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: