3 roky jedia len ovocie a dokonca si prestali umývať aj zuby. Mladý pár hovorí o zázraku, lekári sú však skeptickí

Lucia Horáková Zdravie

Tomu sa povie životný štýl! Už viacerí ľudia sa rozhodli skoncovať so stereotypom bežného života a miesto zaužívaných vecí sa vrhli na akési experimenty. Jedným z nich je istý pár, ktorý si pred tromi rokmi povedal, že bude konzumovať iba ovocie a dokonca si prestali umývať aj zuby.

39-ročná Tina Stoklosa z Varšavy a jej 26-ročný priateľ Simon Beun z Belgicka sa rozhodli cestovať po celom svete a hľadať vzácne druhy ovocí.

Všetky svoje dobrodružstvá z ciest dokumentujú na YouTube kanáli a na stránke Instagramu, čím sa snažia svoj životný štýl prezentovať medzi ľuďmi a zároveň fanúšikovia môžu sledovať všetky ich zážitky.

Ako sa to celé začalo?

Tina ešte pred piatimi rokmi trpela nadváhou a skúšala rôzne diéty, či čistenie organizumu pomocou stravy, až narazila na frutariánstvo, čo je prísna vegánska diéta založená na konzumácii plodov rastlín.

View this post on Instagram

Part 2 of 2 ✨ If only I could only explain what a difference the ten years made – at 29 I felt like I had the body of a 60 year old and was extremely miserable in my head. At 39 I feel light – both mentally and physically. I feel more alive than ever. At all times of the day I feel race ready – I can just get up and run, I have so much energy I can keep up with sporty 20 year olds on a 5h trail. A lot of it was mental – thro yoga I found the divine state of self-love, not just self-acceptance. Yes, it would have been ideal if I found self-acceptance for myself in the 83kg body. Im sorry to say that for me that just seemed like an impossible circus trick to pull – I hated myself too much back then. The mental and physical transformation had to happen simultaneously. But back to fruit. The first fruitarian I found on Youtube was Freelee who Im super grateful for to this day. I jumped on the fruit wagon, ate 30 bananas and exercised for 2hrs a day – I believed that if I copied her, one day I would wake up and look exactly like her. I felt amazing on fruit, looked years younger, but the excess weight wouldn’t budge. Even after 2 years fruitarian I was still on the verge of obese on the BMI scale weighing 12kg (27 lbs) more than I do now. If you followed me here on Insta back then – this is why you didn’t see a single pic of me – I was too embarrassed to be the world’s only fat fruitarian. It was more Fat Shortie than Fit Shortie. Real life was worse – how many times at the table I was ridiculed for eating so much sugar by stick-thin girlfriends on the paleo diet. Being overweight I felt helpless as a fruitarian ambassador, but I wasn’t going to quit just yet. So what was I doing wrong? SLEEP (and the sun exposure needed for sleep). The moment I moved to Bali and made a few lifestyle tweaks – all the extra weight melted off effortlessly in just 2 months! Who would have thought something as simple as sleep was the one thing I needed for weight loss? ✨ Intrigued? If you want to know the science behind sleep and weight-loss, go to our Patreon where I continue this lengthy post, sharing my sleep for weight-loss results in detail! See you there, link in bio!

A post shared by Rare Fruit Hunters (@fit_shortie_eats) on

Práve vďaka tejto diéte Tina zistila, že začala rýchlo strácať váhu a konečne sa postupne zbavovala svojich prebytočných kíl. Okrem úbytku na váhe sa Tine zlepšilo aj fyzické zdravie, cítila sa šťastnejšia a mala viac energie. Vďaka dosiahnutým výsledkom si dokonca povedala, že k bežnej strave sa už nikdy nevráti, i keď počas prvých dvoch rokov s tým musela bojovať.

Na Bali sa žena zoznámila so Simonom, v ktorom našla lásku a spoločnú záľubu v jedle. Pár konzumuje denne okolo 2000 až 4000 kalórií, prevažne sladkého ovocia a pijú čerstvú kokosovú vodu.

View this post on Instagram

When I went to Vipassana over a year ago I found out a surprising trick – it could bring back memories from long ago, things I didnt know I could still remember. Today, same thing happened. I had ran my 10 laps around the park, done my yoga routine and was gratefully laying there on the ground in shavasana observing the branches sway above me. Then I remembered something – the first time I heard about instagram. It was a new article saying two lesbian girls met thro instagram and got married. Wow! Thats so lucky I thought. Bet it wouldn’t happen to me tho, I remarked in my head but set up an IG account anyway. Now, seven years later I can say I met the love of my life on Instagram. How we met with Chippy is actually the question we get more often than any other, as well as what is the age difference between us. Today, we finally answer these questions especially for you guys! Now up on Youtube, link in bio!❤️

A post shared by Rare Fruit Hunters (@fit_shortie_eats) on

Obaja tvrdia, že frutariánstvo má neobmedzené výhody a okrem toho, že sa výborne cítia, zabraňuje aj depresii či rôznym iným chronickým ochoreniam.

I keď sa môže zdať, že takáto strava je skutočne dokonalá a existujú mnohí ľudia, ktorí tvrdia, že im údajne pomohla vyliečiť rakovinu, lekári dvíhajú varovný prst a upozorňujú, že vegánske jedlo to nedokáže a netreba sa naň spoliehať.

Ďalší zásadný krok urobila dvojica v tom, že si prestali čistiť zuby. I napriek tomu, že skonzumujú veľa sladkého ovocia, sú presvedčení o tom, že vďaka vláknine zo stravy sa zuby čistia prirodzene.

Pozri aj: Vďaka týmto 6 skvelým tipom pred spaním rýchlejšie schudnete. Výsledky uvidíte okamžite

Lucy, unilad.co.uk

0
Komentovať (0)