Plastovú fľašu som rozrezala a naliala som do nej toto. Efektívna pasca na osy, vďaka ktorej sa už nebudete musieť báť nebezpečných štípancov!


Osy má rád naozaj málokto, najmä v lete, keď robia šarapatu viac než na jar či počas skorej jesene. Aby ste sa ich zbavili, kupujete rôzne chemikálie na odháňanie hmyzu či drahé pasce a efekt žiaden. Obráťte sa do vlastnej domácnosti a pohľadajte plastovú fľašu. Málokto totiž vie, že osy pôjdu na iný hmyz oveľa radšej ako na vás a vaše sladké nápoje.

pexels.com

Základom stravy pre sršne a osy je predovšetkým iný hmyz, čo je pozitívom najmä pre záhradkárov. Nájdu množstvo škodlivého hmyzu, a to hlavne na miestach, kam nedosiahnu ani tie najmenšie vtáky. Okrem toho, aj nepekné osy pomáhajú pri opeľovaní kvetov a plodín. Takáto pomoc je na mieste len do určitého  času. Ak sa hmyz rozhodne, že svoj nový domov si nájde v blízkosti vášho domova, obavy sú na mieste. Aj osy zlenivejú a namiesto drobného hmyzu lietajú radšej za vašou potravou vyloženou a voňajúcou na stolíkoch na terase.

pexels.com

Nedajú sa oblafnúť

Osy aj sršne sú inteligentnejšie ako by ste si mysleli. Svoje putovanie za potravou takpovediac nahlasujú svojim spolubojovníkom, a tak skôr, než si to stihnete všimnúť, sa do vašej blízkosti dostane celý úľ. Stačí, že jeden z nich našiel cestou letom svetom nejaký dobrý koláčik vytŕčajúci na vašej terase. A práve v tomto momente prichádza na rad výroba účinnej pasce. Odrežte hrdlo veľkej plastovej fľaše, vrchnú časť zasuňte dole hrdlom do väčšej časti fľaše a medzeru medzi nimi oblepte lepiacou páskou.

takprosto.cc

Hrdlo fľaše bude tvoriť tunel, do ktorého pažravé osy a sršne vletia, no von sa už nedostanú. Na každej strane pasce prepichnite dve diery a cez ne prevlečte drôtik alebo špagát, ktorý vám pomôže udržať pascu na strome alebo kľučke. Ak pascu nechcete vešať, jednoducho ju položte na miesto, kde bude v závetrí, aby ju vietor nesfúkol. Fľašu nezabudnite napustiť sladkou malinovkou, vodou s medom alebo cukrom. Hlavne, aby im to voňalo sladkým.

takprosto.cc

Pointa spočíva v tom, že keď sa osy a sršne vyberú na lov za potravou a viac ako päť z nich sa z miesta nevráti, zvyšok hniezda už za nimi nepoletí, pretože vytuší, že sa niečo udialo a miesto nie je bezpečné. Ako sme povedali, osy aj sršne sú naozaj mimoriadne inteligentné a nenechajú sa hromadne okabátiť.

takprosto.cc

Pozrite si aj video návod, podľa ktorého si môžete podobnú pascu vyrobiť v priebehu niekoľkých minút.

zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc

Viac skvelých návodov nájdete TU.


Komentáre

komentárov