Patríte do skupiny tejto ľudí? Štúdia potvrdila, že sa koronavírusom nakazíte oveľa rýchlejšie

Kristína Hagarová Zdravie

Foto: unsplash

Od začiatku pandémie sa šíria konšpiračné teórie o koronavíruse. Kým najprv ľudia spochybňovali samotný vírus, teraz sú to dezinformácie o vakcíne.

Nové štúdie však upozorňujú na niektoré z nebezpečenstiev konšpiračných teórií, ktoré súvisia s koronavírusom. Ako uvádza portál ScienceAlert, ukazuje sa, že ľudia, ktorí im veria, sú v oveľa väčšom riziku, že sa nakazia koronavírusom, než ostatní. Podľa štúdie ľudia menia svoje správanie podľa toho, čomu veria. Spôsob, akým ľudia myslia, ovplyvňuje ich správanie, a to rôznymi spôsobmi.

Ilustračné foto: unsplash

Konšpiračné teórie a nákaza

Konšpiračné teórie spojené s koronavírusom sú spojené s postojmi, ktoré by mohli ohroziť verejné zdravie. Súvisí s tým napríklad menšia podpora dodržiavania opatrení, ako je napríklad dodržiavanie rozostupov, nosenie rúška či ochota sa dať zaočkovať. Vedci vykonali prieskum na 5 745 účastníkoch, pričom im bola poskytnutá reprezentatívna vzorka. Občanom položili niekoľko otázok, ktoré súviseli s konšpiráciami a o niekoľko mesiacov neskôr sa ich zase opýtali, či boli pozitívne testovaní na koronavírus.

Foto: unsplash

Štúdia má medzery

Výsledky ukázali, že ľudia, ktorí veria konšpiračným teóriám majú väčšiu pravdepodobnosť pozitívneho testu na koronavírus v porovnaní s tými, ktorí im neveria. Podľa hypotéz je to hlavne preto, že sú vystavení vyššiemu riziku infekcie, a to práve kvôli nedodržiavaniu opatrení. Závery, ktoré však môžu z tejto štúdie vyvodiť, sú však obmedzené. Napriek tomu, že ide o rozsiahly prieskum, ide skôr o momentku v čase a iba o ľudí žijúcich v Holandsku. Zároveň je v tejto krajine ľudí, ktorí veria konšpiráciám, pomerne málo.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: