Pediatri varujú: Deti namiesto telefónov, tabletov a počítačov potrebujú klasické hračky, s ktorými sme sa hrávali kedysi

Monika Miková

Foto: maxpixel.net

Americká asociácia pediatrov (AAP) vyjadrila svoj názor pre verejnosť ohľadom vhodnosti hračiek pre deti. V správe sa uvádza, že najlepšie hračky pre vývoj dieťaťa neobsahujú batérie. Nie sú to teda žiadne iPady, tablety, či iná elektronika.

Článok pokračuje pod videom ↓

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nagyová Katika (@nagyovakatika) on

Za najlepšie hračky považujú staršie, prevažne jednoduché hračky ako stavebnice, bábiky, loptové hry, Človeče nehnevaj sa, alebo Smolíček, pacholíček. Odborníci upozorňujú na hračky, ktoré predajcovia z dôvodu lákavosti pre dieťa napĺňajú hlasitými zvukmi, blikajúcimi svetlami, či rýchlo sa meniacimi obrázkami. Je to skutočne vhodné pre vaše dieťa?

Je pochopiteľné, že hračky sa behom rokov vyvíjali. „Reklamy na rodičov niekedy pôsobia, že čím je hračka komplikovanejšia, tým je jej vzdelávací vplyv väčší“ hovorí pediatrička Aleeya Healey (AAP) pre magazín Scary Mommy. Tlačová správa odborníkov ďalej hovorí o tom, že si nemusíme lámať hlavu s okázalou, či drahou hračkou, pretože jednoduchšie je v tomto prípade naozaj lepšie.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dagmar Vinterova (@farebneprsty) on

Čím je dieťatko menšie, potrebuje hračky, ktoré ho viac socializujú. Pomáhajú mu nadväzovať vzťahy, nebáť sa v kolektíve a tak rozvíjať svoju slovnú zásobu. Ako vidíme skutočne jedna vec súvisí s ďalšou. Napríklad jednoduchá stavebnica pomáha rozvíjať ako logické myslenie tak i motoriku, zručnosť a teda dieťa sa samo učí riešiť problémy. Navyše, ako batoľa tak i staršie dieťa, sa dokáže vyhrať so stavebnicou. Kým tieto hračky pomáhajú rozvíjať kognitívnu, psychomotorickú i afektívnu stránku dieťaťa, digitálne hračky dieťa izolujú a vytvárajú z nich neaktívne a nevnímajúce deti.

Pediater Alan Mendelsohon (AAP) vyjadril názor, že najlepšie hračky sú tie, ktoré podporujú hru detí a rodičov. „Z tabletov, či iných moderných hračiek totiž nezažijete tú radosť z hry, lebo to pravé čaro sa odohráva pri hre so stavebnicou, alebo hádankami.“

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kreatívne hračky – hrackoland (@hrackoland) on

Už v minulosti bolo dokázané, že mozog v rannom vývoji priam prahne po potrebe hry, ktorá je založená na interakcií s inými ľuďmi. Žiadna technológia ich nikdy nenahradí. Na druhej strane, úplný zákaz televízie, či tabletu tiež nie je riešením. Treba hľadať konsenzus v oboch smeroch a určiť si hranice.

Pediatri upozorňujú, aby sa rodičia pri kúpe hračiek vyhýbali hračkám s rasovými, alebo rodovými stereotypmi tzn. bábika musí byť vždy dokonale nalíčená a variť v kuchyni a i. Mali by ste teda siahnuť po hračkách, ktoré rozvíjajú tvorivosť a fantáziu detí.

Za najlepšie tipy kreatívnych hračiek považujú bábiky a akčné figúrky, autíčka, stavebnice, jedlo, vlaky, lopty, kúzla, hádanky, karty, umelecké hry, stolové hry, hry s písmenami, či samotný bicykel.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dagmar Vinterova (@farebneprsty) on

Naopak medzi príklady moderných hračiek nepodporujúcich správny vývoj patria tablety, obrazovky, notebooky, mobily, či iné elektronické hry. Správa v závere pripomína rodičom, že deti mladšie ako 2 roky, by nemali sledovať televíziu.

Máte aj vy nejakú hračku z detstva, s ktorou vyrastalo i vaše dieťa, či vnúča? Napíšte nám o nej.

scarymommy.com

Najnovšie články