Do plastového črepníka som si urobila diery a postupovala som podľa návodu! Vyrobila som ten najkrajší kvetinový kôš s petúniou široko ďaleko

Monizz Ešte viac

Závesné koše alebo črepníky obsypané listami a kvetmi sú na jar jednou z najkrajších vecí, aké môžete obdivovať na terasách, balkónoch či v altánkoch domov. Ako však dosiahnuť, aby bol závesný kvetináč plný, a aby sa z neho stala zelená guľa obsypaná kvetmi? Je to veľmi jednoduché a vyrobiť si to dokáže aj úplný začiatočník.

7
homedit.com

Kvetinové koše fungujú na podobnom princípe ako provensálske črepníky na bylinky. V takýchto črepníkoch nesadíte kvety iba navrch, ale majú špeciálne vytvorené otvory, pričom z každého z nich vykúka iná bylinka, a tak keď rastlinky podrastú, črepník je nádherne zelený a vizuálne vyzerá byť doslova obrastený rastlinstvom. Na takejto báze si môžete vytvoriť nádherný kôš s petúniami, prevísajúcimi muškátmi, fuksiami či inými jarnými balkónovými kvetmi.

16
homedit.com

Ako na to?

Na kôš obsypaný kvetmi budete potrebovať niekoľko základných vecí.

Sadeničky kvetov – najlepšie sú petúnie, pre ich nenáročnosť a rýchly rast

Plastový kvetináč

Nôž

Pôda

Drôt – iba v prípade, že nezoženiete plastový kvetináč s predrobenými otvormi a závesným systémom

V prvom rade je dôležité vedieť, že v niektorých záhradkárstvach nájdete aj „deravé“ plastové kvetináča už hotové. Vtedy k nim zväčša býva pridaný už aj závesný systém z takého istého materiálu. Ak ste taký kvetináč nezohnali, nezúfajte. Vyrobíte si ho doma sami.

15
homedit.com

Vezmite si plastový kvetináč a po celom jeho obvode vyrežte ostrým nožíkom okrúhle otvory veľké asi ako väčšia čajová lyžička. Ak máte väčšie sadenice, riaďte sa, samozrejme, ich veľkosťou, inak by ste ich cez diery neskôr nemohli prestrčiť.

9
homedit.com

Pri veľkosti a množstve vyrezaných otvorov sa inšpirujte obrázkami a pracujte aj podľa veľkosti vášho kvetináča. Otvorov nesmie byť veľa a musia byť od seba dostatočne vzdialené, inak by sa mohlo stať, že sa pôda bude sypať všetkými smermi. Otvory vyrezávajte v jednotnej línii. Napríklad vyrežte na celej ploche kvetináča tri riadky po štyri otvory. Od dna kvetináča nechajte aspoň 10-15 cm, kým vyrežete prvý otvor. Ak ste s otvormi hotoví, nasypte na dno kvetináča substrát vhodný na ten typ kvetu, ktorý ste sa rozhodli nasadiť.

3
homedit.com

Substrát nasypte len potiaľ, pokiaľ je prvá línia otvorov. Teraz do otvorov opatrne vložte sadenice. Vkladajte ich z vonkajšej strany kvetináča, teda tak, aby cez dieru prechádzali korienky, nie samotná rastlina aj s listami. Mohli by sa tým značne poškodiť. Korienky všetkých rastlín ťahajte smerom do stredu, kde sa vplyvom rastu po pár dňoch spoja a zapletú, čím si zabezpečia pevnú udržateľnosť aj v prípade, že budú ťažké a obsypané kvetmi.

18
homedit.com

Korienky do pôdy dobre zatlačte, aby sa pod vplyvom zálievky vody neuvoľnili. Ak ste zasadili petúnie do všetkých otvorov, potom môžete kvety veľmi jemne poliať vodou, nie však veľa.

8
homedit.com

Kvetináč zasypte pôdou po ďalšiu líniu otvorov. Potom zopakujte postup ako pri prvom sadení, korienky ťahajte do stredu kvetináča, aby sa navzájom spojili a potom mierne zalejte vodou.

13
homedit.com

Vrstvenie opakujte, až pokým neprídete navrch kvetináča, kde nechajte od hrany asi 5-10 cm voľných. Na vrch pôdy zasaďte posledné sadenice a zalejte mierne vodou.

6
homedit.com

Ak máte ku kvetináču aj závesný systém, potom ste hotoví. Ak nie, vyrobte si ho z pevnejšieho drôtu, ktorý prevlečte cez najvrchnejšiu líniu otvorov pomedzi kvety a hore spojte a dobre zabezpečte pred ich rozpletením.

11
homedit.com

Na záver kvetináč už len zaveste a čakajte, ako budú kvietky rásť.

1
homedit.com

Po pár dňoch bude váš kvetinový kôš zelenší…

4
homedit.com

A po ďalších ešte zelenší….

10
homedit.com

Až nakoniec bude vyzerať ako z rozprávky!

2
homedit.com

zdroj: babskeveci.sk (Monika), homedit.com

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: