Do plastovej fľaše si po tomto už nikdy vodu nenaberiem! Toto sú najhoršie veci, ktoré pred nami firmy zatajujú


Azda neexistuje človek, ktorý by nepil vodu z plastovej fľaše. Takto balená voda je všade, a aj keď sa nám to môže zdať ako banalita, práve plastový obal predstavuje najväčšie riziko pre zdravie. Vodu v PET fľaši si berieme na cestu, pijeme z nej pri športovaní a dávame ju deťom do školy. Aké nevýhody má takýto obal a prečo je potencionálnym nebezpečenstvom pre naše zdravie?

pixabay.com

Po tomto článku sa už na balené vody budete pozerať inak. Nielenže v obrovskej miere prispievajú k znečisťovaniu našej planéty, ich používaním „znečisťujeme“ aj svoj organizmus. Prečo by sme ich mali pokiaľ možno čo najviac obchádzať?

Označenie

Plastové fľaše majú na svojom dne označenie. To prezrádza, aký druh plastu bol na ich výrobu použitý a na základe toho si vieme o tomto materiáli zistiť potrebné informácie. Niektoré označenia by nás mali varovať pred kúpou, fľaše s iným označením sú, naopak, relatívne bezpečné.

pixabay.com

Fľaša označená číslom 1 v trojuholníku (PET alebo PETE) by mala byť len na jedno použitie. Akonáhle je tento druh plastu vystavený vysokým teplotám, čo zahŕňa aj slnečné žiarenie, uvoľňuje priamo do vody toxíny.

Oblúkom by ste sa mali vyhýbať obalom s označením 3 alebo 7 (PVC a PC). Tie vylučujú množstvo chemických látok priamo do vody alebo jedla, ktorej obal tvoria. Pokiaľ je v obale s týmto zložením uložená potravina veľmi dlho, môže to viesť aj k vážnym zdravotným problémom.

Polyetylén označený číslom 2 a 4 alebo polypropylén s číslom 5 je najvhodnejšou voľbou, pokiaľ ide o obaly určené na potraviny. Fľaše s takýmto označením sú bezpečné aj pri viacnásobnom používaní, no mali by ste v nich skladovať len studenú vodu. Nezabudnite ich pravidelne kvalitne umývať, poprípade dezinfikovať.

Baktérie

Množstvo baktérií, ktoré sa usídlia na plastovej fľaši, rastie každým jej použitím. Od naplnenia fľaše cez jej distribúciu a konečné vyloženie na regáloch obchodov prejde dlhá cesta. Fľaše sa dotkne množstvo ľudí, ukladáme ju na najrôznejšie miesta a z povrchu fľaše na jej uzáver je pre baktérie veľmi krátka cesta.

pixabay.com

Množstvo baktérií na a vo fľašiach často prekračuje bezpečnostné limity a niektorí odborníci dokonca prirovnávajú pitie z fľaše k olizovaniu záchodovej dosky. Preto by ste fľaše mali umývať pravidelne nielen saponátom a teplou vodou. Využiť môžete aj ocot alebo antibakteriálne prostriedky.

Hrdlo

Aj keď fľašu umývate, uzáver je jej veľmi zradná časť a toto miesto je svojím tvarom dosť komplikované na dôkladné umytie. Špeciálne nevhodné sú fľaše s uzatvárateľným hrdlom, ktoré sú často určené pre malé deti.

commons.wikimedia.org

Na takýchto miestach majú baktérie raj, a ak nemá vaše dieťa dostatočnú imunitu, aj banálne pitie vody môže byť zdrojom nákazy. Ak máte možnosť, využite napríklad slamku, ktorá zabráni priamemu styku s hrdlom fľaše.

Pôvod vody

Na väčšine obalov nájdete pekný príbeh o tom, že voda, ktorú ste si práve kúpili, je z malebného potoka či iného prírodného zdroja. V skutočnosti tento zdroj môže byť tiež nádržou pre vodu, ktorá vám doma tečie z kohútika. Táto informácie je však uvedená len malými písmenami, ktoré nestoja za povšimnutie.

flickr.com

Tak dochádza k prípadom, kedy si kupujete balenú vodu za viacnásobnú cenu a identickú kvapalinu si môžete naliať aj doma v umývadle.

Zdravá voda?

Pokiaľ ide o predaj, výrobcovia využívajú marketingové ťahy, o akých by sa nám ani nesnívalo. Vynaliezavosť vznikajúca z potreby predať čo najviac produktov je viditeľná aj v reklamách. Výrobca často siaha po sloganoch, ktoré sľubujú zdravú verziu ochutenej vody, citrónovú minerálku vyzdvihujú nad iné sladené nápoje a oháňajú sa faktom, že ich voda je bez farbív.

flickr.com

V skutočnosti sú na trhu ochutené minerálky, ktoré majú takmer toľko cukru ako bežné sladené nápoje. Pri budúcom nákupe si radšej všimnite zloženie, aby ste si namiesto ochutenej minerálky domov nepriniesli „bezfarebnú colu“.

zdroj: babskeveci.sk (Jana L), brightside.me

Viac článkov o zdraví nájdete TU.


Komentáre

komentárov