Počas jednej jazdy autobusom sa koronavírusom nakazilo 23 ľudí. Nikto z nich nemal rúško

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

Keď 19. januára 2020 nastúpilo do autobusu 67 ľudí a vodič autobusu, je pravdepodobné, že len jeden z nich bol nakazený koronavírusom. Nikto nemohol predpokladať, že v ten deň ochorie, preto na sebe nikto nemal rúško.

Článok pokračuje pod videom ↓

O niekoľko dní na to bolo z tohto autobusu v čínskom Ningbo chorých celkovo 24 cestujúcich. Nová štúdia JAMA Internal Medicine, o ktorej informoval portál Science Alert poukazuje na to, ako sa v priebehu jednej cesty autobusom, ktorá trvala len hodinu a 40 minút, nakazila tretina ľudí, ktorí boli vo vozidle. Je to jasné ďalšie varovanie, že byť v zle vetraných priestoroch, kde sa môže nachádzať človek s vírusom, nie je dobrý nápad. Hlavne v prípade, keď nikto nemá pokrývku tváre.

Foto: TASR/AP

Vírus sa veľmi rýchlo šíri

Jeden nakazený tak preniesol vírus na 23 ďalších ľudí. Infikovaná osoba, ktorá v ten deň nastúpila do autobusu, neprejavovala žiadne príznaky. Osoba však bola dva dni predtým na večeri so štyrmi ľuďmi, ktorí cestovali z provincie Hubei, kde sa vírus veľmi rýchlo šíril. Len niekoľko hodín po vystúpení z autobusu sa začali prejavovať príznaky vírusu. Kašeľ, zimnica a veľké bolesti spočiatku nevykazovali nič vážne, o niekoľko dní na to však dostal tento jednotlivec pozitívny test na koronavírus spolu s ďalšími cestujúcimi.

FOTO TASR/AP

Stačila jedna cesta autobusom

Všetci cestovali na bohoslužbu v budhistickom chráme. Tento nakazení však cestoval ešte ďalším autobusom, kde bol podobný počet ľudí. Nikto zo 60 ľudí sa však nenakazil. Dôvodom bola pravdepodobne lepšia recirkulácia vzduchu v autobuse. Podľa Renyiho Zhanga, profesora, ktorý skúma vplyv aerosólov na ľudské zdravie, samotný sociálny dištanc nefunguje. Podľa Scotta Weisenberga je však zaujímavé hlavne to, že v takomto vysoko rizikovom prostredí existuje veľmi veľa ľudí, ktorí sa nenakazili, čo naznačuje pravdepodobne niečo o individuálnom riziku.

FOTO TASR – Milan Kapusta

Lepšie vetranie v autobusoch

Keby mali ľudia na sebe rúška, veci by sa vyvíjali inak. Posledné štúdie naznačujú, že rúška môžu nielen zabrániť prenosu infekcie chorého na iných, ale môžu tiež pomôcť chrániť ľudí pred vážnym ochorením aj tým, že obmedzia množstvo vírusu, ktorému sú vystavení. Ako uvádza Zhang, je možné, hoci to nie je dokázané, že rúško dokáže zabrániť vírusu dostať sa do pľúc, keď sa nadýchnete. „Ak by všetci jedinci mali na sebe masky, myslím si, že súčasné údaje naznačujú, že by mali pravdepodobne menšiu šancu na infikovanie.“ dodal Weisenberg. Teraz obaja veria tomu, že ľudia začnú dbať na lepšiu cirkuláciu vzduchu v autobusoch alebo začnú viac otvárať okná.

Najnovšie články