POČASIE: Prvé mrazy na Slovensku. Vo viacerých európskych krajinách udrela zima, padali rekordy

TASR , Kristína Hagarová Ešte viac

Foto: unsplash

V 11 slovenských lokalitách uplynulú noc mrzlo. Najchladnejšie bolo na Lomnickom štíte, kde teplota dosiahla mínus 3,5 stupňa Celzia. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na sociálnej sieti.

Mínus dva stupne Celzia boli na Chopku, v Oravskej polhore bolo mínus 1,5 stupňa. V osade Oravice pri Tvrdošíne teplota v noci dosiahla mínus 1,2 stupňa Celzia a v obci Novoť meteorológovia namerali mínus 1,1 stupňa Celzia. Teplotu tesne pod nulou zaznamenali v obci Vernár, Dobšinská Ľadová Jaskyňa, Oravská Lesná, Huty, Torysky a Červený Kláštor.

Na týchto miestach bol prízemný mráz

Prízemný mráz bol podľa SHMÚ v Dolnom Hričove, v Liesku, Poprade, Telgárte, Spišských Vlachoch, Švedlári a Podolínci. Na 74 meteorologických staniciach klesla teplota vzduchu na dva až štyri stupne Celzia. Minimálnu teplotu vzduchu pod dva stupne Celzia namerali meteorológovia na 52 staniciach.

Foto: TASR/AP

“V prvej polovici noci z nedele (27. 9.) na pondelok bolo na väčšine Slovenska len veľmi málo oblačnosti. Dokonca ešte o polnoci bolo bez oblačnosti územie Žilinského kraja, východná časť Banskobystrického kraja a celý východ Slovenska,” uvádza SHMÚ.

Niekoľko rekordov

Ako uvádza portál Imeteo, v mnohých európskych krajinách prvýkrát nasnežilo, dokonca prinieslo aj niekoľko rekordov. Zima udrela vo viacerých krajinách. Snežilo vo Švajčiarsku, Francúzsku, Rakúsku, Taliansku, Nemecku a aj v Českej republike. Vo východných Alpách napadlo viac ako meter snehu. Prvé sneženie so sebou prinieslo aj niekoľko rekordov. Švajčiarske meteorologické údaje ukazujú, že v sobotu napadlo v meste Crans-Montana, ležiacom v južnom kantóne Valais, až 25 cm snehu. Toto je nový rekord za takmer 100 rokov.

Taktiež v niektorých častiach Rakúska napadol sneh aj v polohách iba 550 m n. m. Podľa portálu pritom k výdatnému sneženiu dochádza v Rakúsku až v októbri, no tento rok nasnežilo skôr.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: