POČASIE: V úvode týždňa bude stále chladno. Vieme, kedy príde jarné oteplenie

Foto: TASR/AP

Posledné dni sme na Slovensku pocítili návrat zimy. V mnohých mestách výdatne snežilo, až sme mali pocit, že sa opäť vrátila zima.

Ako uvádza portál Imeteo, úvod tohto týždňa bude stále chladný, no keď sa bude končiť, prichádzať začne aj oteplenie a krajšie počasie. Dnešok však bude ešte stále chladný. Počasie oplyvní tlaková výš, ktorá sa rozšíri od západu. Vo vyšších vrstvách ovzdušia sa bude presúvať brázda nízkeho tlaku vzduchu.

Chladné počasie pretrváva

Pondelok prinesie so sebou premenlivú oblačnosť a miestami snehové prehánky, do 300 metrov dážď. Platí to hlavne pre západnú a severnú časť Slovenska. Postupne však budú zrážky ustávať, zmenšovať sa bude aj oblačnosť. Počasie však nebude priaznivé pre ľudí na cestách, preto by mali byť opatrní. Na severe sa môžu tvoriť snehové jazyky.

Foto: TASR Michal Svítok

Hoci sme v sobotu privítali jar, dnešné teploty sa na ňu podobať nebudú. Najvyššia denná teplota vystúpi na +3 °C až +8 °C. Na severe bude ešte chladnejšie. Očakáva sa tam teplota od -1 °C až do +3 °C. Chladnému počasiu bude priať aj vietor.

Silný vietor

Silný vietor hrozí od pondelkového (22.3.) rána nielen v horských oblastiach severného Slovenska, ale aj v lokalitách na juhozápade a juhovýchode krajiny. Na riziká upozorňujú výstrahy Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ). Na horách v Žilinskom, Prešovskom i Banskobystrickom kraji sa nad pásmom lesa očakáva ojedinele výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 110 – 135 km/h.

Kedy príde oteplenie?

V severných okresoch, najmä na horských priechodoch môže prísť aj k tvorbe snehových jazykov a závejov. Výstraha pred vetrom platí od pondelka 06.00 h do utorka (22.3.) 11.00 h, snehové jazyky na cestách môžu komplikovať zjazdnosť počas pondelka od rána až do podvečera. V okresoch na juhozápade a juhovýchode SR hrozí v pondelok počas celého dňa silný vietor s priemernou rýchlosťou 45 až 55 km/h, v nárazoch môže zosilnieť až na 65 – 75 km/h.

V závere tohto týždňa sa má otepliť. Oteplenie bude prichádzať postupne a výraznú zmenu by sme mali pocítiť už od štvrtka.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: