Podľa tradícií je strieborná, zlatá či diamantová. Vedeli ste však o drevenej, porcelánovej či dubovej svadbe? Toto je zoznam všetkých výročí!

Monizz Ešte viac

Výročia svadby sa oslavovali kedysi možno viac ako dnes a možno to súviselo aj s tým, že bolo viacej zobratých párov. Tento fakt však nič nemení na tom, že okrem striebornej, zlatej či diamantovej svadby je ešte celý rad ďalších výročí. Ovládate všetky?

pexels.com

5 rokov – drevená svadba

Po piatich rokoch manželstva si môžete povedať, že ste istotne prešli aj prvou krízou, a tak si gratulujte. Právom. Drevená svadba, alebo piate výročie sobáša, v sebe nesie silnú symboliku. Drevená je odvodená hlavne od stromu, ktorý je znakom počiatočného otrasenia a chladu. Rastúci strom však znamená aj prosperitu, šťastie, a ako celok má strom symbolizovať nezraniteľnosť a silu manželského zväzku.

10 rokov – cínová svadba

Hovorí sa, že keď sa beriete, ste presvedčení o sile svojej lásky. Cín je materiál flexibilný a ohybný a také by podľa pranostík malo byť aj prvé desaťročie manželstva. Toto krásne výročie sa spája s desiatimi nádhernými kvetmi, najlepšie šarlátovými alebo bielymi ružami, ktoré symbolizujú jasnú budúcnosť rodiny.

pexels.com

15 rokov – sklenená svadba

Ak si poviete, že sklo je predsa krehké a táto symbolika k pätnásťročnici veľmi nesedí, zadržte. Sklenená je v tomto prípade zosobnením pevných, čistých a časom overených vzťahov. Počas takéhoto výročia sa žene dávajú dary obsahujúce sklo – hodinky, krištáľ alebo sklené dekoračné predmety. Podľa tradícií by mala oslava trvať až dovtedy, kým manželka alebo manžel nerozbije prvý pohár alebo tanier.

20 rokov – porcelánová svadba

Už je to presne dve desaťročia, čo spolu dvaja ľudia vydržali v pomerne harmonickom vzťahu (keďže sa nerozišli) a rovnako krásny a harmonický je aj čínsky porcelán. Podľa tradícií sa žene dáva práve ten ako darček. V tento deň by sa manželia mali zbaviť všetkých starých a pokazených jedál a dopriať si len to najlepšie.

pexels.com

25 rokov – strieborná svadba

A štvrťstoročnica je za vami! Tentoraz sa takéto dlhé spolužitie pripisuje nie sklu ani porcelánu, ale rovno prvému vzácnemu kovu – striebru. Podľa tradícií by si mali manželia v tento deň navliecť strieborné prstienky, ktoré musia nosiť celý zvyšok jubilejného roka. Takéto výročie by už mala ale oslavovať celá rodina, nie iba samotný pár.

30 rokov – perlová svadba

Perla bola odjakživa považovaná za symbol lásky, čistoty a plodnosti. Počas tridsiatich rokov ste museli okúsiť každý z atribútov, ktoré sa jej pripisujú. Aj ako dar by mala žena dostať šperk z pravých perál. Ten bude symbolizovať rozpätie manželských krídel, až kým jeden z dvojice nezomrie.

pexels.com

35 rokov – koralová svadba

Koral je symbolom pokoja a prosperity. Tieto atribúty vychádzajú z jeho vlastností. Žije v pokoji tichých vôd a rozrastá sa do šírky aj do výšky. Pritom je stále pevnejší. Hovorí sa, že tento deň je aj dňom manželky, ktorá dokázala zachovať teplo rodinného kozuba toľko rokov! Ako dar v tento deň by si mali manželia dopriať novú posteľnú bielizeň, obrus, utierky alebo ozdoby z červených koralov.

40 rokov – rubínová svadba

Rubín symbolizoval ohnivú lásky a vášeň. Počas štyridsiatich rokov v manželstve by sa mala vaša láska zmeniť na horúci cit, ktorý už bude príliš teplý na to, aby vôbec niekedy stihol vychladnúť. V tento deň by manželia podľa tradície mali manželke venovať prstienok alebo náušnice s rubínom. V princípe nie je dôležitý šperk, ale kameň, ktorý má partnerku utvrdiť vo večnej láske.

pexels.com

50 rokov – zlatá svadba

Zlatej svadby sa už dožívajú naozaj seniori, no je to o to krajší zážitok. Málokto totiž dokáže prežiť toľko rokov v pokoji a láske s jedným partnerom. Ide o skutočne veľkolepý a triumfálny deň a tešiť by sa z neho mala celá rodina. Zlato stelesňuje všetko, na čom boli postavené roky náročnej práce, a tak ľudia, ktorí tento čas prežili, by mali byť živým príkladom úprimnej lásky, porozumenia a dôvery. Najdôležitejším darom tohto dňa sú nové zlaté obrúčky a obnova manželských sľubov.

60 rokov – diamantová svadba

Diamant je najtvrdší drahokam, a preto sa právom stal symbolom stability a sily. V tomto kontexte sa spája so stabilitou rodinného zväzku. Ten je, rovnako ako diamant, najmä v dnešných časoch až neuveriteľne cenný. Počas diamantovej svadby by mal manžel manželke venovať pekný šperk a nezaobíde sa to ani bez poriadnej kytice.

pexels.com

70 rokov – platinová svadba

Len zriedkakedy zažijeme, že by sa niekto dožil takéhoto výročia. Po sedemdesiatich rokoch je zriedkakedy živý jeden z manželov, nie to ešte obaja. Ak ste ale boli svedkom takejto rarity, vedzte, že by ste si ten moment mali zapamätať. Platinová svadba sa podľa tradície považuje za dar zo samých nebies. Stráviť by ho mali manželia s rodinou, ale najmä s vnúčatami.

Okrem týchto výročí ešte reálne existuje dubová svadba (80 rokov), žulová svadba (90 rokov) a červená svadba (100 rokov). Či sa ale nejaký pár takéhoto výročia niekedy dožil, je naozaj otázne.

Pozri aj: 15 geniálnych trikov pre ženy každého veku, ktoré by ste mali využívať každý jeden deň

zdroj: babskeveci.sk (M)

0
Komentovať (0)