Pokiaľ je vaša e-mailová adresa na tomto zozname, okamžite si zmeňte heslo. Niekto zbiera informácie a heslá do historicky najväčšej databázy

Michal Blaško Ešte viac

Bezpečnostný technik a výskumník z Paríža známy ako Benkow odhalil dva nesmierne dlhé zoznamy dát. Jeden z nich zahŕňa len e-mailové adresy, zatiaľ čo druhý je o čosi vážnejší a zahŕňa adresy a heslá. Dôležitá vec, ktorú by teraz mal urobiť každý z nás, je napísať svoj e-mail do vyhľadávača, aby ste zistili, či ste jedným zo šťastlivcov, ktorých adresa bola zahrnutá do databázy. Prípadne ste sa mohli stretnúť s ešte väčším nešťastím a majitelia môžu poznať aj vaše heslá.

Zmieňovanú stránku vedie expert na počítačovú bezpečnosť, Troy Hunt, ktorý sa ako prvý dostal k tomuto mega zoznamu, potom čo mu ho odoslal Benkow. Na stránke píše, že ide o najväčší zoznam dát, aký kedy nahral na Have I Been Pwned a vzhľadom k jej rozsiahlosti pravdepodobne zahŕňa každého muža, ženu i dieťa v Európe.

Pexels

Dáta boli zozbierané robotom známym ako „Onliner Spambot,“ ktorý zaviedol Hunta a Benkowa na IP adresu zaregistrovanú v Holandsku. Hunt oznámil, že viac informácií nebude publikovať, aby nevyvolal zbytočnú paniku. Miestne orgány boli na tento problém upozornené a požiadané, aby bola databáza zrušená, no nič sa zatiaľ neudialo. Netreba snáď znovu pripomínať, aby ste skontrolovali na stránke haveibeenpwned.com, či sa na zozname nachádzate aj vy a najmä či vám nebolo ukoristené aj vaše heslo.

Ak zistíte, že bolo zahrnuté do databázy, zrejme už viete čo máte robiť. Zmeniť si heslo. To neplatí len pre samotnú mailovú schránku, ale aj všetky účty, ktoré sú s ňou prepojené. Je nám jasné, že ide o nesmierne otravnú činnosť, no keby si niekto urobil kópiu kľúča od vášho domu, zrejme by ste tiež urgentne konali a nechali si vymeniť zámok.

Pozri aj: Naozaj nevydržíme bez nákupov ani 24 hodín? Slováci vytvorili na rakúskych hraniciach dopravný kolaps

zdroj: iflscience.com

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: