Pomáha obyčajná chôdza pri chudnutí? Po prečítaní tohto článku v tom budete mať konečne jasno

Kristína Hagarová Zdravie

Foto: pxfuel

Chôdza a aktívny život sa stáva akýmsi trendom dnešnej doby. Mnohí ľudia si sledujú počet krokov, ktorý denne urobia a taktiež aj myslia na to, že je dôležité zostať zdravý a urobiť pre to naozaj všetko. 

Ako uvádza portál Good House Keeping, práve chôdza je užitočným nástrojom na to, ako zostať zdravý. Je to taktiež výborná vec na reguláciu hmotnosti. Keď však chcete vedieť, čo všetko by ste mohli robiť, aby ste vašu chôdzu vylepšili do dokonalosti, čítajte ďalej.

Foto: unsplash

Výhody chôdze

  • zlepšenie zdravia srdca- výskum naznačuje, že chôdza môže znižovať riziko kardiovaskulárnych chorôb a tiež predlžuje život
  • podpora duševného zdravia- starostlivosť o telo a myseľ je naozaj dôležité. Pravidelná chôdza môže okrem všetkého zmierniť príznaky depresie a úzkosti
  • boj proti obezite- obezita predstavuje riziko hlavne preto, že súvisí s výskytom cukrovky, srdcových chorôb a v niektorých prípadoch aj rakoviny. Zostať aktívny je preto nevyhnutné.
Foto: unsplash

Tipy na chodenie

  • Skontrolujte počasie. Skutočne, asi to posledné, čo chcete je, aby vás zachytil silný dážď alebo búrka uprostred chôdze. Pozrite si vždy ráno, ako je na tom počasie a zistite si, kedy je ten najlepší čas na prechádzku. Ak za normálnych okolností chodíte približne o piatej poobede, ale v ten čas má pršať, skúste ten čas zmeniť, pokiaľ vám to práca dovoľuje.
  • Hydratujte. Keď sa chystáte na dlhú prechádzku, určite sa uistite, že so sebou máte dostatok vody. Snažte sa udržiavať pitný režim počas celého dňa, no dve šálky vody vypite 30 alebo 60 minút predtým, než pôjdete na prechádzku, aby sa dostala do vášho systému a zároveň ste nemuseli počas prechádzky hľadať miesto na potrebu. Vyhnite sa sladeným nápojom.
Foto: unsplash
  • Základ je dobrá obuv. Možno si myslíte, že na prechádzke nepotrebujete mať poriadne topánky, a to sa mýlite. Každý z nás potrebuje jeden dobrý pár tenisiek, ktorý vám bude poriadne chrániť nohu a zvládnete v nich prejsť aj dlhšiu vzdialenosť. Skúste sa na to zamerať.
  • Forma a držanie tela. Aj to je veľmi dôležité pri správnej chôdzi. Udržujte rovný chrbát a myslite aj na držanie pliec a brady. Zadok zastrčujte smerom dovnútra.
  • Rýchlosť. Skúste neustále zrýchľovať, a to až tak, že sa možno postupne dostanete až do behu. Existuje niekoľko typov chôdze a pokiaľ chcete, môžete ich počas prechádzky aj striedať. Je to prechádzka, svižná chôdza a rýchla chôdza. Skúste to striedať po piatich minútach a uvidíte, ako vám to všetko pôjde. Aj výkon má veľmi výrazný vplyv na zdravie a chudnutie.
Foto: unsplash
  • Dajte si cieľ. Ako ďaleko zvládnete prejsť za 30 minút chôdze alebo za hodinu? Ak chcete optimalizovať svoje tempo, skúste sa zamerať na kilometre za hodinu alebo za polhodinu. Skúste svoje ciele postupne posúvať a uvidíte, čo všetko dosiahnete.
  • Skúste to s priateľom. Keď sa rozhodnete, že budete chodiť a prechádzať sa s niekým, čas vám pôjde oveľa rýchlejšie. Možno zistíte, že ste dokonca prešli oveľa viac, ako ste sami zamýšľali, a to jednoznačne niečo, čo je pre vás priorita, no nie?
Foto: unsplash

Sledujte, ako ste na tom

V súčasnosti už existuje množstvo aplikácií, ktoré počítajú kroky a taktiež sa môžete pozrieť aj na to, koľko kalórií ste spálili. Určite je preto fajn, keď to využijete a verte tomu, že stačí len málo k tomu, aby ste mohli urobiť niečo pre seba a svoje zdravie.

1
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: